نمونه کارهای طراحی جلد استودیو صفحه آرایی آرنگ

جهت سفارش با ما تماس بگیرید

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در یک مجله مورد توجه واقع می‌شود، طراحی روی جلد مجله می‌باشد. عوامل بسیار زیادی در طراحی زیبا و جذاب یک جلد مجله تأثیرگذار هستند، که برخی از این عوامل برای آشنایی بیشتر در ادامه شرح داده شده است.

فهرست مطالب نمایش

تخصصی بودن یا عمومی بودن یک مجله

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی جلد مجله بسیار مورد توجه می‌باشد. تفاوت طراحی روی جلد مجلات تخصصی برای مخاطبان خاص با مجلات عمومی برای همه مردم می‌باشد. زیرا برای مجلات تخصصی، می‌بایست از طراحی‌های تخصصی‌تر برای روی جلد مجلات استفاده شود. (منبع)

اثر عوامل فرهنگی بر طراحی جلد مجله

برخی از عوامل فرهنگی مانند تصاویر سوپر استارها و یا ورزشکاران نیز می‌تواند، به عنوان یک طراحی مناسب بر روی جلد مجلات در نظر گرفته شود. این طراحی علاوه بر جذابیت بیشتر روی جلد برای مخاطبان، سبب افزایش فروش تعداد مجله مورد نظر نیز خواهد شد. البته قیمت طراحی جلد این نوع  کتاب یا مجله بسیار گران تر خواهد بود.

مخاطبان خاص

اگر مجله برای گروه سنی خاصی مانند کودکان طراحی و به بازار عرضه شده است، باید از یک طراحی متفاوت در روی جلدش نسبت به دیگر مجلات برخوردار باشد. زیرا کودکان بیشتر به دیدن تصاویر مجلات، مخصوصاً طرح روی جلد مجله کودک علاقه‌ مند هستند.

طراحی جلد مجله حوادث، تنش‌ها و دگرگونی‌های

حوادث گوناگونی مانند حوادث سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی نیز می‌تواند به صورت مقطعی و در یک دوره کوتاه مدت‌زمانی در طراحی جلد مجله تأثیرگذار باشد.

طراحی جلد مجله مانند طراحی جلد کتاب باید به گونه‌ای باشد که خواننده را به خواندن مطالب درون مجله ترغیب کند. زیرا طراحی مناسب برای جلد مجله نمایانگر محتوی مطالب درون مجله می‌باشد. از این رو در انتخاب طراحی و تصویرگری مناسب بر روی جلد مجله دقت لازم را داشته باشید.

طراحی جلد رویی مجله برای هر شماره باید از تنوع لازم برخوردار باشد، تا خواننده جذب طراحی‌های متفاوت ارائه شده برای مجله شده و از مطالعه مجله لذت ببرد.

طراحی‌های عجیب و هیجان‌انگیز بر روی جلد مجلات، می‌تواند خوانند را بیشتر به خرید و مطالعه مجله مجذوب کند. اما توجه داشته باشید که تصویر طراحی شده زیاد هم دور از ذهن طراحی نشده باشد، تا مخاطب بتواند به طور کامل با طراحی روی جلد مجله ارتباط برقرار کند.

بهترین ایده های طراحی جلد مجله

در رقابت بین مجلات بزرگ جهان، این جلدهای جذاب گوی رغابت را از سایرین ربودند. در زیر با مشاهده نمونه‌ های طرح روی جلد مجله به بررسی نکات طراحی آن ها می پردازیم:

از پرسپکتیو تک نقطه‌ای استفاده کنید

پرسپکتیو در جلد مجله

 

عکس و پس زمینه را با یکدیگر ادغام کنید

ادغام عکس و پس زمینه در روی جلد

با استفاده از عکس تاثیرگذار باشید

تاثیرگذاری با استفاده از یک عکس

از گمنامی استفاده کنید

استفاده از طرح گمنامی

با استفاده از الگوهای دکوراتیو تصویرسازی کنید

استفاده از پترن در روی جلد مجلات

از حداکثر فضای خالی استفاده کنید

استفاده از فضای خالی در جلد

از زاویه‌های دیگر نیز استفاده کنید

عکسی از زاویه دیگر

تمام المان ها را وسط چین کنید

طرح جلد مجله وسط چین

یک رنگ خاص را متمایز کنید

تمایز یک رنگ در طرح جلد مجله

از یک الگو برای خلق جلوه های ویژه استفاده کنید

خلق اثر هنری برای طرح جلد مجله

از geometric transparency برای عمق دادن به جلد مجله استفاده کنید

طرح گرافیکی جلد مجله با عنصرهای شفاف

از ابزارهای سنتی اثری هنری خلق کنید

طراحی هنری جلد مجله

از یک پوشش شفاف استفاده کنید

طراحی جلد مجله با یک پوشش شفاف

از تضاد بین عکسهای بلور شده (محو شده) و متن های شکسته بهره بگیرید

طرح جلد مجله بلور شده

از بریدن و پاره کردن برای خلق جلوه بصری در جلد مجله تان بهره بگیرید

طرح جلد مجله هنری

یک منبع نور جعلی بسازید!

خلاقیت در طراحی جلد مجله

زیبایی و سادگی را دست کم نگیرید!

طرح جلد مجله زیبا و ساده

با کاغذ تصویرسازی کنید

جلد مجله هنری با کاغذ

نكات‌ قابل توجه در طرح‌ روی‌ جلد مجله‌

به دلیل اینکه در ابتدای امر طراحی روی جلد مجله، توجه مخاطبان را به سوی خود جلب توجه می‌کند. شما باید به ارائه یک طراحی کاربردی و مخاطب پسند روی جلد نشریه یا مجله مورد نظر توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه برخی از مطالب مهمی که طراحی جلد مجله به مخاطب منتقل می‌کند بیان شده است.

 • طراحی رویه مجله نمایان گر تمامی مطالب درج‌شده درون مجله  و در واقع صفحه آرایی مجله خواهد بود. از این رو در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید. زیرا اگر طراحی رویه جلد به طور نامناسب انتخاب شود و از انسجام لازم با مطالب درج‌شده درون مجله برخوردار نباشد. مخاطب دیگر توجه‌ای به مطالب ارائه شده درون مجله نخواهد داشت.
 • برخی از اوقات طراحی جلد روی مجله کاملاً متفاوت با مطالب درج ‌شده درون مجله صورت می‌پذیرد. اما این انتخاب باید آگاهانه صورت بپذیرد، تا انسجام طراحی کلی مجله از دست نرود.
 • در کل بهتر است که طراحی جلد مجله با مطالب درون آن مرتبط باشد، تا مخاطب بتواند ارتباط بیشتری با مطالب درون مجله برقرار کند. به عنوان مثال برای یک مجله سیاسی و یا فرهنگی دو طراحی متفاوت نیاز خواهد بود.
 • طراحی جلد رویی مجله باید از گیرایی لازم برخوردار باشد، تا بتواند توجه مخاطب را در میان انواع نشریات گوناگون ارائه شده، به سوی خود جلب نماید و نسبت به سایر مجلات دارای یک جلد متفاوت و متمایز باشد.
 • در طراحی جلد مجله تأثیر رنگ‌ها را جدی بگیرید. طراحی جذاب جلد مجله با وجود دارا بودن ترکیبات رنگی جذاب و متفاوت می‌تواند بر روی ذهن مخاطب بسیار تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال کنتراست و تضاد رنگ‌هایی مانند قرمز، آبی، زرد و مشکی می‌تواند از جذابیت بسیار زیادی برای جلب توجه خواننده برخوردار باشد.
جلد مجله
Magazine Covers

 نكات مهم‌ در رابطه با طراحی عكس‌ روی‌ جلد

در برخی از اوقات نیاز به چاپ عکس اشخاص خاصی بر روی جلد مجله برای جلب توجه بیشتر خوانندگان وجود دارد. اما باید توجه داشته باشید که در هنگام چاپ تصاویر اشخاص بر روی جلد مجله، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • در صورتی که شخص زاویه دید خاصی را دارد، توصیه می‌شود که عکس فرد را به سمت قسمت باز شو مجله چاپ کنید، که نشان دهنده زاویه دید فرد مورد نظر به مطالب درون مجله باشد.
 • در صورتی که تصویر چاپ شده برای مجله، مربوط به فرد خاصی از جمله افراد سیاسی و… نباشد. می‌توان زاویه دید فرد را در روی جلد مجله تغییر داد و به سمت مطالب درون مجله باز­گرداند.
 • جنس و نوع کاغذ در نظر گرفته شده برای مجله نیز می‌تواند در کیفیت چاپ تصاویر اشخاص بر روی مجله تأثیرگذار باشد. زیرا هر چقدر هم عکس شما با کیفیت باشد، اما جنس کاغذ در نظر گرفته شده برای مجله مناسب نباشد، مجله مورد توجه مخاطبان واقع نخواهد شد.

در کل چگونگی طراحی جلد و صفحه آرایی مجله به دیدگاه خاص مخاطبان مورد نظر آن مجله بستگی خواهد داشت. اما استفاده از تصاویر و طراحی‌های جلد مجله های هنری و خلاقیت به کار رفته در طراحی صفحه آرایی مجله نیز می‌تواند سبب جلب توجه مخاطبان خاص مجله شود.

 

رنگ‌ روی‌ جلد مجله

در مسیر تحولات طراحی مجله، یکی از مهم‌ترین نکاتی که مورد توجه قرار می‌گیرد، چگونگی استفاده از رنگ‌های جذاب و هیجان‌انگیز بر روی جلد مجله می‌باشد. زیرا رنگ‌ها بیشترین ارتباط بصری را با خوانندگان برقرار می‌کنند و در ابتدای بازدید از مجله افراد به رنگ‌بندی ارائه شده در روی جلد مجله توجه خواهند کرد.(منبع)

مخاطب در نگاه اول رنگ‌آمیزی و چگونگی طراحی لوگوی رو مجله را مشاهده کرده و با آن ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین اگر در نگاه اول مخاطب مجله را مناسب مطالعه ببیند، اقدام به خریداری و مطالعه مطالب درج‌ شده در مجله خواهد کرد.

بنا بر نگاه‌های زیبا شناسانه و بنا بر مقتضای زمانی، رنگ‌های به کاررفته در روی جلد مجله‌­ها می‌تواند دارای ترکیبات رنگی متفاوتی باشد. اما بیشتر از طیف رنگ‌های سبز، قرمز، آبی‌، نارنجی‌، زرد، بنفش‌، سیاه‌ و سفید به صورت تیره و روشن در طراحی جلد مجله‌­ها استفاده می‌شود. زیرا بر اساس تجربه، این رنگ‌ها بیشتر مورد توجه مخاطبان می‌باشد و سبب می‌شود که مخاطبان رغبت بیشتری به خریداری مجله مورد نظر داشته باشند.

البته توجه داشته باشید که مخاطبان مجله چه افرادی هستند و هدف از طراحی جلد مجله و صفحه بندی مجله چه چیزی می‌باشد. این امر می‌تواند در نوع رنگ‌بندی مخاطب پسند مجله تأثیر بسیاری داشته باشد.

یک روش متداول که برای رنگ‌بندی روی مجله مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از دو رنگ متضاد در قالب رنگ پس‌زمینه و رنگ کادر دور عکس پس‌زمینه است. به عنوان مثال اگر رنگ پس‌زمینه زرد رنگ است، استفاده از رنگ قرمز می‌تواند جذابیت بیشتری را بر روی جلد مجله به وجود بیاورد.

هم‌چنین استفاده از رنگ‌های طیف رنگی مختلف و هم‌خانواده نیز می‌تواند در طراحی جلد مجله نیز جذاب باشد. به عنوان مثال استفاده از سه رنگ سفید، مشکی، خاکستری در روی جلد مجله در کنار یکدیگر می‌تواند یک جلوه‌ی بصری زیبا را بر روی جلد به وجود بیاورد.

در هنگام طراحی مجله برای افزایش جذابیت آن باید سؤالات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • آیا استفاده از جنس کاغذ شومیز یا کاغذ عالی برای طراحی جلد مجله مناسب خواهد بود؟
 • مکان عرضه مجله چه جایی خواهد بود؟ دکه‌های روزنامه فروشی ؟ یا مغازه‌ها؟
 • مخاطب مجله چه افرادی خواهند بود؟

در برخی از اوقات چهره افرادی که بر روی جلد مجله چاپ می‌شود، نقش پیام‌رسانی در رابطه با محتوای درون مجله را خواهد داشت. به عنوان مثال استفاده از تصویر یک ورزشکار می‌توان بیانگر پرداخت به مسائل گوناگون ورزشی درون مجله باشد. اما توجه داشته باشید که تیتر چاپ شده بر روی جلد مجله باید با تصویر چاپ شده بر روی مجله تطابق داشته باشد. تا بتواند پیام مورد نظر را به خوبی به مخاطب منتقل کند.

محتوا و زمینه اصلی مجله و همچنین سلیقه مخاطب عوامل اصلی تعیین کننده چگونگی طراحی جلد مجله است.

جلد مجله دو وظیفه اصلی دارد. یکی محافظت و در میان گرفتن صفحات مجله و دیگری جلب توجه مخاطبین و تبدیل مجله به محصولی پر طرفدار می‌باشد.

جلد برای مجله همچون ویترینی است که محتویات داخل مجله را نشان می‌دهد و می‌تواند عامل موثری در موفقیت و فروش آن باشد در نتیجه حساسیت طراحی جلد مجله باید مد نظر قرار گیرد.

ساختار کلی طراحی جلد مجله در همه شماره‌ها ثابت می‌ماند و این باعث شناسایی راحت‌تر مجله از بین سایر مجلات می‌باشد. به این ساختار کلی یونیفرم گفته می‌شود. اگر روی جلد صورت انسان یا حیوانی باشد جهت نگاه آن باید به جهت باز شدن مجله باشد و یا خلاف جهت عطف کتاب باشد. در برخی موارد زاویه دید خنثی می‌باشد. در مواردی که از یک تصویر به جز چهره انسان یا حیوان استفاده می‌شود طراحی معمولا به گونه‌ای است که تصاویری که زاویه دید آنها به سمت پایین است در بالای صفحه قرار می‌گیرند و تصاویری که زاویه دید آنها به سمت بالا است در پایین صفحه قرار می‌گیرند.

تصویر روی جلد تقریبا مهمترین جذابیت یک مجله است. جایگاه قرار‌گیری تصویر با توجه به یونیفرم طراحی شده از قبل مشخص می‌باشد. این تصویر بهتر است با دیگر عناصر و تیترها در ارتباط باشد.

در جلد مجلات نام گذاری عددی به این شکل است که روی جلد صفحه یک، صفحه داخلی روی جلد صفحه دو، صفحه داخلی پشت جلد صفحه سه و پشت جلد صفحه ۴ نامیده می‌شود.

چگونگی طراحی جلد مجله

برخی از افراد دارای دانش بالایی هستند که می‌توانند بر اساس آن متوجه کیفیت مجله شوند اما داده‌های آماری نشان می‌دهد که درصد این افراد بسیار کم است و به طور کلی افرادی که از روی جلد مجله به کیفیت آن پی می‌برند بسیار زیاد است. بنابراین طراحی جلد مجله اهمیت زیادی در جذب مخاطب دارد. اغلب نشریه در صدد هستند که مجله مانند یک کیک داغ به سرعت به فروش برسد، اینجاست که اهمیت طراحی جلد مجله مشخص می‌شود. در نظر داشته باشید که تکنیک‌های مختلفی برای طراحی جلد مجله دیده می‌شود که می‌بایست پیش از ورود به آن یک سری موارد مهم را ارزیابی نمود.

اولین چیزی که در طراحی جلد مجله اهمیت دارد جذب کردن چشم است. تصویر مرکزی که بر روی جلد مجله قرار می‌گیرد بسیار مهم است و می‌بایست با استفاده از کنتراست بالا اعمال شود در نظر داشته باشید که اگر کنتراست اعمال شده ضعیف باشد کاربر درگیر نخواهد شد این مورد در طراحی جلد مجله بسیار مهم است. اصل غافلگیری در بخش مرکزی مجله به نسبت کتاب اهمیت بالاتری دارد (همچنین ببینید: دانلود تمپلیت لایه باز رایگان جلد کتاب)

اصل داستان گویی در طراحی جلد مجله می‌بایست در طراحی جلد مجله حفظ شود به عنوان مثال بر روی جلد مجله باید حرفی و داستانی رویت شود، این موضوع سبب تمایز یک مجله حرفه‌ای از مجله دیگر می‌شود. مردم عاشق این ایده هستند که بتوانند در ابتدا وارد داستانی شوند که برایشان هیجان انگیز باشد، جنبه سرگرمی در طراحی جلد مجله نیز زیر مجموعه‌ای از داستان گویی محسوب می‌شود. حال فکر می‌کنید انتخاب یک داستان ساده کفایت می‌کند؟ اصل اینطور نیست خلاقیتی که برای داستان گویی در طراحی جلد مجله وارد می‌شود از دیگر بخش‌های مهم است که می‌بایست به طور دقیق ارزیابی شود در نظر داشته باشید که خلاقیت پای ثابت طراحی جلد مجله است.

رنگ و فونت‌ها قلب تپنده در طراحی جلد مجله هستند این موضوع در کتاب از اهمیت کمتری برخوردار است، (همچنین ببینید: دانلود قالب لایه باز جلد کتاب در فوتوشاپ) ارزیابی که توسط تیم تحقیقاتی آرنگ صورت گرفته است نشان می‌دهد که مردم انتظار بیشتری از رنگ آمیزی در یک مجله دارند تا یک کتاب. فکر می‌کنید علت چیست؟ گاهاً افراد فکر می‌کنند طراحی جلد مجله یکی تسلط نسبی به برنامه فتوشاپ! اما این تازه اول راه است. در واقع وقتی برای جلد مجله انتخاب می‌شود در ابتدا باید ارزیابی شود که آیا پس از چاپ هم به همین کیفیت است یا خیر. خوانایی فونت‌ها از موارد بسیار مهمی است که در طراحی جلد مجله لحاظ می‌شود. افکت‌هایی که برای طراحی جلد مجله در زمینه ایجاد سایه استفاده می‌شود بسیار مهم است، در انتخاب Inner، outer و … باید دقت صورت بگیرد و مخاطب قرار است طرح نهایی را بر روی کاغذ ببیند نه بر روی یک سیستم با کارت گرافیکی قوی و این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. عموماً فاصله قرار گرفتن مجله تا چشم انسان 8 فوت است و باید ارزیابی شود که یا در این فاصله هنوز هم همه چیز شگفت انگیز است یا خیر. در صورتی که پاسخ مثبت است سبک انتخاب شده درست است و باید به کار ادامه داده شود.

انواع قالب و مدل‌های طراح پشت جلد مجله

در طراحی جلد مجله استفاده از نقاشی بسیار جالب خواهد بود. در واقع نقاشی‌ها به نوعی سبب روح بخشی مجله می‌شود این گزینه نیاز به قدرت طراحی طراح و ذوق و سلیقه آن دارد نقاشی باید قابل لمس باشد و استفاده از تضاد و تقارن در آن می‌تواند نتیجه بخش باشد. یکی از قالب‌هایی که برای طراحی جلد مجله استفاده می‌شود نقش نمایی بخش‌های بیرونی مجله است که بیشتر در مجله‌های ورزشی دیده شده و می‌تواند سبب ایجاد فضای قالب صحیح شود.

در طراحی جلد مجله ارزیابی نقطه کانونی قوی بسیار مهم است برخی از طراحان این گزینه را در طراحی پشت جلد مجله لحاظ نمی‌کنند و این موضوع سبب ایجاد یک فضای غیر قابل باور می‌شود. رعایت این نکته نیاز به هوشمندی بالایی دارد و می‌بایست نقطه کانونی در مکانی مناسب برای جذب مخاطب صورت بگیرد. حقیقت این است که پشت جلد مجله باید حرفی برای گفتن به مخاطب داشته باشد به طور کلی مخاطب زمان کمتری برای بازدید پشت مجله در نظر می‌گیرد در چنین شرایط رعایت نقطه کانونی می‌تواند یک ابزار بسیار قوی باشد. پرتره یکی از یونیفرم‌های بسیار ارزشمند در این زمینه است.

روانشناسی رنگ‌ها برای انتخاب قالب در طراحی جلد مجله بسیار مهم است، آمارها نشان داده است که استفاده از رنگ سبز برای قالب بسیار کمتر است این در حالی است که قرمز پای ثابت بسیاری از مجله‌ها است. علت جذب مخاطب است، آمارها نشان می‌ده حتی اگر فردی به رنگ قرمز علاقه نداشته باشد به صورت ناخودآگاه به مجله با قالب بندی قرمز جذب می‌شود. ترکیب رنگ در انتخاب مدل‌های قالب برای طراحی جلد مجله بسیار مهم است و هر نوع افراط و تفریط در این زمینه مشکل ساز خواهد بود. در روانشناسی رنگ‌ها قرمز و زرد دو عنصر ترکیبی قدرتمند برای طراحی جلد مجله محسوب می‌شود به نوعی که مخاطب را مهار می‌کند.

طرح جلد مجله

طراحی آنلاین جلد مجله

می دانیم که تکنولوژی حرف اول را در زندگی می‌زند و این موضوع برای طراحی جلد مجله نیز لحاظ شده است، دیگر نیاز به حضور فیزیکی کاربر برای سفارش طراحی جلد مجله نبوده و همه چیز به صورت حساب شده و منظم توسط خدمات طراحی جلد مجله استودیو صفحه آرایی آرنگ لحاظ می‌شود. استفاده از طراحی ثابت در طراحی جلد مجله می‌تواند یک برگ برنده باشد اما عمق داستان خسته کننده نبودن طراحی است. مجله‌هایی که به صورت سریالی نیاز به طراحی دارند می‌بایست طرح به کار رفته بر روی جلد می‌بایست قابل شناسایی باشد استفاده از طرح‌های گیج کننده و یا طرح‌هایی که کپی از موارد قبلی است سبب خسته شدن چشم مخاطب شده و این موضوع نشان می‌دهد که طراح در انتخاب موقعیت‌ها، رنگ‌های لوگو و همینطور استفاده از فضای ترکیب رنگی و استایل‌های عکاسی دقت لازم را وارد نکرده است توازن دیدگاه و مهارت طراح در طراحی جلد مجله مهمترین اصل است.

دیگر ایده های خلاقانه طرح جلد مجله

دیگر نمونه های طرح روی جلد مجله

شما در مورد طراحی جلد مجله چطور قضاوت می‌کنید؟ آیا روش انتخاب شما به این صورت است که در بین مجله‌ها می‌گردید و یکی را انتخاب می‌کنید؟ آیا از تفاوت‌های طراحی جلد مجله با طراحی جلد کتاب اطلاع دارید؟ زیر همین پست به صورت کامنت نظرتان را بنویسید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 4.6 از ۵. تعداد امتیازات 14

اولین کسی باشید که رای میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.