فهرست مطالب نمایش

سایز قطع وزیری

در حال حاضر مرسومترین قطع برای کتاب در ایران اندازه قطع وزیری است که سایز آن در چاپخانه های مختلف کمی متفاوت است. به همین دلیل توصیه ما این است که تا حد امکان برای نشر کتاب قطع دقیق را از چاپخانه مد نظر (چنانچه تا کنون معین شده باشد) استعلام نمایید و یا در صورت جستجوی زیاد در اینترنت و مشاهده قطع‌های مختلف سعی کنید کمترین بازه معرفی شده را در نظر بگیرید تا در صورت تغییر قطع مشکل خاصی برای چاپ کتاب شما ایجاد نشود و در نهایت حاشیه افزایش یابد. البته یک راه حل ساده استفاده از قالب‌های آماده کتاب در ورد و ایندیزاین برای قطع وزیری است که توسط طراحان حرفه‌ای و با تجربه آماده سازی شده است.

در نهایت قطع استاندارد که در کارهای چاپ کتاب توسط استودیو صفحه آرایی آرنگ استفاده می‌شود به شرح ذیل است:

ابعاد قطع وزیری ۱۶۵ × ۲۳۵ (اندازه بعد از برش)

سایز قطع وزیری 170 × 240 (اندازه قبل از برش که باید در نرم افزارهای طراحی مثل ورد یا ایندیزاین یا فوتوشاپ رعایت گردد)

اکثر کتاب‌هایی که معمولا می‌بینید قطع وزیری هستند. کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها، علمی، تبدیل پایان‌نامه به کتاب، سررسیدها، کمک‌درسی و تخصصی عموما در این قطع چاپ می شوند و به انگلیسیmedium octavo گفته می‌شود.
در صفحه آرایی کتاب برای قطع وزیری اندازه فونت، میزان فرورفتگی متن در ابتدای پاراگرافها، حاشیه‌های اطراف صفحه، فاصله خطوط از همدیگر و موارد دیگر بر اساس استانداردهایی که در ادامه می آید انتخاب می گردد تا هم باعث چشم نوازی کتاب گردد، و هم در مصرف کاغذ جلوگیری گردد. صفحه آرایی یک کار تخصصی است که باید توسط طراحان انتشارات انجام گردد، اما ما در آخر این نوشته قالب های آماده ای برای طراحی کتاب و جلد برای شما آماده کرده ایم که می توانید خودتان به راحتی این کارها را انجام دهید. در این قالب ها تمام استانداردهای لازم برای چاپ رعایت گردیده و می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده بفرمایید.

حاشیه مناسب برای قطع وزیری در صفحه بندی کتاب و میزان برش برای صحافی

حاشیه یا مارجین برای قطع وزیری بهتر است از بالا 30 میلیمتر و در سایر طرفها 25 میلیمتر باشد. همچنین میزان برش یا Bleed از طرفین (غیر از سمت داخل) بهتر است 5 میلیمتر باشد. در زیر تنظیمات صفحات کاغذ در ایندیزاین را مشاهده می فرمایید.

اندازه حاشیه و برش برای قطع وزیری کتاب اندازه فونت و فاصله بین خطوط استاندارد، مناسب برای قطع وزیری کتاب

اندازه فونت مناسب برای قطع وزیری بهتر است 13 pt باشد. این اندازه برای اکثر فونتهای مرسوم مناسب است. نوع فونت های توصیه شده، میترا، زر، نازنین و لوتوس است. فاصله ی بین خطوط نیز 20pt توصیه می گردد.

اندازه فونت مناسب و فاصله بین خطوط در قطع وزیری

روش تنظیم قطع وزیری در ورد + دانلود رایگان

در این مقاله می توانید علاوه بر آموزش تنظیم قطع وزیری برای ورد، فایل آماده ای که قطع وزیری در آن آماده شده است را دانلود بفرمایید.

قالبهای کتاب و جلد برای قطع وزیری

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 2.5 از ۵. تعداد امتیازات 2

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها: قطع کتاب و مجله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.