شاید در ابتدا در نظر خیلی از افراد کاتالوگ، بروشور و تراکت تفاوتی با یکدیگر ندارند و در تمام آن‌ها خدمات یا کالا‌هایی تعریف شده است که مشتری با خواندن آن می‌تواند درباره خرید آن محصول تصمیم بگیرد و تنها تفاوت این سه در ابعاد و اندازه و نوع کاغذ‌ها و … است. در صورتی که این چنین نیست و تفاوت‌های زیادی میان این سه دسته از ابزار‌های معرفی یک محصول وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. نکات مهمی در جلوه کاتالوگ حرفه‌ای رعایت می‌شوند که برخی از آن‌ها را می‌توان در  نمونه طراحی کاتالوگ مشاهده کرد. از این رو قالب طراحی کاتالوگ بسیار اهمیت دارد و افرادی که به دنبال طراحی کاتالوگ هستند باید در قالب طراحی کاتالوگ طرح خود را پیاده‌سازی و اجرا کنند تا بازخورد بهتر و مثبت‌تری نیز در نظر مشتریان داشته باشد.

منظور از قالب کاتالوگ یا یونیفرم کاتالوگ شکل ظاهری و فرم و نحوه قرارگیری عکس‌ها و متن‌های موجود در کاتالوگ است که یک ساختار را ایجاد می‌کند که به آن قالب کاتالوگ گفته می‌شود. با توجه به خواسته‌ی شرکت قالب طراحی کاتالوگ می‌تواند با نیاز‌های مختلف تغییر کند و کاتالوگ‌های مختلفی از محصولات مشترک با قالب‌های مختلف طراحی و تولید شود که انتخاب قالب طراحی کاتالوگ متناسب با نیاز و هدف شرکت از تولید کاتالوگ می‌باشد.

مفهوم کاتالوگ چیست و شامل چه چیزهایی است؟

بصورت کلی به مجموعه‌ای از اطلاعات مفید و کاربردی که به منظور ارائه به مشتری در جهت راهنمایی و معرفی محصول توسط شرکت مبدا در قالب یک دفترچه جمع‌آوری شده است کاتالوگ می‌گویند. کاتالوگ‌ها به نوعی واسطه بین فروشندگان و خریداران یک محصول است که می‌تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل یک محصول به خرید آن توسط یک مشتری کمک کند. در کاتالوگ‌ها تمامی نکات و جزئیات یک محصول که اهمیت زیادی برای مشتری یا خریدار دارد ذکر خواهد شد و فرد با خواندن کاتالوگ به نکات خوبی در مورد آن محصول خواهد رسید.

نمونه کار طراحی کاتالوگ حرفه ای تبلیغاتی و صادراتی دیجیتال و آنلاین در فتوشاپ

بطور کلی یک کاتالوگ اهداف گوناگونی دارد که به آن‌ها می‌پردازیم:

  1. اطلاعات: کاتالوگ‌ها برای اطلاع دادن به مشتریان توسط شرکت‌ها می‌باشد. اطلاعات شرکت و محصول در کاتالوگ‌ها جمع‌آوری می‌شود و فرد خواننده می‌تواند با خواندن کاتالوگ به اطلاعاتی در مورد شرکت نیز برسد.
  2. تبلیغات: کاتالوگ شما در مرحله اول دید مشتری را به سمت شما برمیگرداند و اولین چیزی که مشتری با آن برخورد می‌کند قالب طراحی کاتالوگ شما و زیبایی آن است. پس برای تبلیغ برای کسب و کار خود می‌توانید روی این ابزار حساب کنید.
  3. می‌توان گفت کاتالوگ‌ها صرفا برای واسطه‌های خرید و فروش تهیه و تولید می‌شود. منظور همان افرادی است که مسئولیت معرفی محصول و فروش آن را در شرکت مبدا بر عهده دارند.

ویژگی‌های یک کاتالوگ تبلیغاتی خوب الکترونیکی، چاپی و دیجیتالی

یک کاتالوگ خوب و پرمحتوا باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند نظر مشتریان را نسبت به شرکت جلب کند و آن‌ها را به خرید از شرکت ترغیب کند. در ادامه به ویژگی‌های یک کاتالوگ خوب خواهیم پرداخت:

یک کاتالوگ خوب کم حجم است و زمان مطالعه کمی را از مشتریان خواهد گرفت و در عین حال دارای بیشترین اطلاعات مورد نیاز فرد می‌باشد. همچنین کاتالوگ‌ها باید به راحتی توانایی حمل و نقل داشته باشند و سنگینی و ابعاد و اندازه آن‌ها موجب ناراحتی نشود.

زیاده گویی در مورد محصول در بعضی مواقع نتیجه عکس به همراه دارد. خواننده با خواندن حجم زیادی از توضیحات در مورد یک محصول ممکن است خسته شود و نتیجه معکوسی در مورد نظرش داشته باشد پس بهتر است قالب طراحی کاتالوگ به گونه‌ای باشد تا بیشترین مفهوم در خلاصه‌ترین حالت ممکن بیان شود.

قالب طراحی کاتالوگ باید به گونه‌ای باشد که در آن متن و تصویر به توازن رسیده باشند و بتوان برای توضیحات تکمیلی یک متن تصویری از آن نیز در قالب طراحی کاتالوگ داشته باشیم که اثرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت.

اما سوال اصلی اینجاست که چگونه باید یک کاتالوگ را طراحی کرد؟

نمونه کار طراحی کاتالوگ صنعتی تبلیغاتی شرکت ستاره رهنمون

اصول قالب طراحی کاتالوگ تبلیغاتی و مراحل انجام آن

طراحی قالب کاتالوگ شامل دو مرحله می‌باشد. در مرحله اول ابتدا شرکت باید به سوالاتی اساسی در مورد هدف از کاتالوگ و مخاطبان آن پاسخ دهد و می‌توان گفت مرحله مهمی از طراحی قالب یک کاتالوگ همین مرحله است که باید هدف از تولید کاتالوگ و مخاطبان آن برای طراحان مشخص شود. در مرحله دوم طراحی قالب کاتالوگ با توجه به پاسخ سوالات مرحله اول کار طراحی و تولید آغاز خواهد شد که در این مرحله گرافیست‌ها وارد عمل شده و با توجه به نیاز شرکت قالب طراحی کاتالوگ مورد نظر را آغاز می‌کنند.

اولین سوالی که باید در قالب طراحی کاتالوگ به آن پاسخ داده شود هدف از تولید کاتالوگ است. سوالاتی از قبیل اینکه این کاتالوگ برای چه منظوری قرار است طراحی شود؟ آیا تنها معرفی محصولات است و یا رزومه‌ای درباره شرکت؟ قیمت‌گذاری‌ها در آن انجام شود یا خیر؟ این نوع سوالات معمولا به طراحان برای قالب طراحی کاتالوگ ابتکار عمل خواهد داد و می‌توانند قالب طراحی کاتالوگ را مناسب با مهمترین هدف کاتالوگ طراحی کنند. لازم به ذکر است همانطور که در مقاله نمونه کار طراحی کاتالوگ ذکر کردیم، شرکت‌های طراحی قالب کاتالوگ معمولا برای موارد مختلف انواعی از قالب‌های آماده و از پیش طراحی شده را در آرشیو خود دارند که در صورت موافقت شرکت می‌توان از همان قالب‌های آماده برای طراحی قالب کاتالوگ استفاده کرد.

بعد از تعیین هدف تولید کاتالوگ یک طراح لازم است تا بداند با چه جامعه مخاطبی در طرف است و مخاطبان این کاتالوگ چه کسانی هستند. بدیهی است که طراحی قالب کاتالوگ برای معرفی یک محصول صنعتی بسیار متفاوت‌تر از طراحی قالب کاتالوگ برای یک کتاب است. پس در طراحی قالب کاتالوگ جامعه هدف و مخاطب نیز بسیار مهم می‌باشد.

نکته دیگری که در مرحله اول طراحی قالب کاتالوگ باید در نظر گرفت میزان بودجه‌ای است که شما برای انجام این کار در نظر گرفته‌اید و باید با مشاوره با شرکت‌های طراحی قالب کاتالوگ محدوده بودجه خود را تنظیم کنید. معمولا کاتالوگ‌هایی که طراحی سخت و زمان بری دارند هزینه طراحی کاتالوگ بیشتری نسبت به بقیه کاتالوگ‌ها دارند پس با توجه به بودجه شما طراحی قالب کاتالوگ انجام خواهد شد.

نمونه کار طراحی کاتالوگ حرفه ای تبلیغاتی آزمایشگاه چاپ سه بعدی دانشگاه تهران یک نمونه نرم‌افزار طراحی کاتالوگ

مرحله دوم طراحی کاتالوگ

مرحله بعدی مرحله طراحی قالب کاتالوگ و جمع‌آوری مطالب و تولید می‌باشد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. جمع‌آوری اطلاعات محصول اولین کاری است که قبل از قالب طراحی کاتالوگ باید انجام شود. تهیه یک لیست کامل از تمامی محصولاتی که می‌خواهید در کاتالوگ شما وجود داشته باشد بعلاوه توضیحات هر محصول اولین قدم قبل از شروع طراحی است تا طراح نیز با توجه به حجم متون و عکس‌ها بتوانید بهترین قالب را برای کاتالوگ طراحی کند.

بعد از جمع‌آوری اطلاعات محصولات لازم است تا طراح برای انتخاب قالب طراحی کاتالوگ اطلاعات بدست آمده را کنار هم قرار داده تا یک نمای کلی را از نوع قالب طراحی کاتالوگ بدست بیاورد. پس از طرح اولیه و انتخاب قالب طراحی کاتالوگ نوبت به انتخاب فونت، رنگ و سایز متون و جایگذاری تصاویر در صفحات می‌رسد. ممکن است برخی از شرکت‌ها دارای یک رنگ سازمانی به خصوص باشند که لازم است طراح در قالب طراحی کاتالوگ برای زیبایی کار و انحصاری کردن کاتالوگ آن رنگ سازمانی را در طراحی خود استفاده کند.

بعد از اینکه طراحی کاتالوگ انجام شد لازم است تا بازبینی شود و در صورت تایید برای چاپ و آماده‌سازی ارسال شود. همانطور که اشاره کرده‌ایم بسیاری از شرکت‌های طراحی کاتالوگ در آرشیو خود قالب طراحی کاتالوگ آماده‌ی بهره‌برداری متناسب با نیاز‌های مختلف را دارند که می‌توان با در اختیار گذاشتن اطلاعات محصولات کار را آغاز کرد.

نمونه کار طراحی کاتالوگ صادراتی- گردشگری قزوین در نوروز ۹۸

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 1 از ۵. تعداد امتیازات 1

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها: مقالات

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.