امروزه کاربران زیادی در سراسر دنیا از نرم‌افزار مایکروسافت ورد به منظور تایپ متنهای متعددی استفاده می‌کنند. این برنامه نسبت به سایر برنامه‌های تایپ از سرعت بالا، امکانات کاربردی و زیادی برخوردار است.

نرم‌افزار ویرایش متن یا همان نرم‌افزار اصلاح نیم فاصله آرنگ بسیاری از مشکلات فایل‌ها را به صورت اتوماتیک رفع می‌کند. نرم‌افزار ویراستار ورد آرنگ قابل نصب بر روی تمامی نسخه‌های آفیس قدیم و جدید است.

نیم فاصله در کیبورد ویندوز

نیم فاصله در کیبورد ویندوز با کلید ترکیبی زیر:

ctrl+shift+2

تمام کاربران فعال در محیط ویندوز باید با علائم نگارشی، قواعد و اصول حاکم در تایپ متون آشنایی داشته باشند. چه یک محتوا‌نویس حرفه‌ای باشید و چه یک کارمند ساده لازم است که متنهایی پر قدرت و صحیح را تایپ کنید.

تایپ نیم فاصله در کیبورد ویندوز یکی از قواعد اصلی نگارشی است که اغلب توسط افرادی که تایپ انجام می‌دهند نادیده گرفته می‌شود. ایجاد این میانبر در ویندوز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. حتی نرم‌افزار‌های مختلفی هم بدین منظور طراحی شده‌اند که تمام قواعد نگارشی متن تایپ شده را اصلاح می‌کنند. برای تایپ نیم فاصله در ویندوز چند روش رایج و کاربردی وجود دارند که در زیر به معرفی این روش‌ها و مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

ضرورت استفاده از نیم فاصله در ویندوز

تایپ نیم فاصله در کیبورد ویندوز از آن جهت اهمیت دارد که از به هم چسبیدن کلمات و عبارات مرکب جلوگیری می‌کند. در واقع از نیم فاصله برای کلماتی استفاده می‌شود که اگر بین دو بخش کلمه فاصله انداخته شود معنی آن عوض می‌شود و یا خواندن آن برای خواننده مشکل می‌شود. نیم فاصله یا فاصله مجازی در چاپگر یا نمایشگر دیده نمی‌شود و کلید مستقیم برای زدن آن وجود ندارد. از این رو در کیبورد‌ها و سیستم عامل‌های مختلف به شیوه‌های مختلفی اعمال می‌شود.

وقتی از نیم فاصله در ویندوز استفاده می‌کنید خواندن متن راحت‌تر می‌شود. انسجام و زیبایی متن دو کاربرد دیگر نیم فاصله هستند که در متنهای تخصصی مانند پایان‌نامه ضرورت اعمال آن بیشتر دیده می‌شود. وقتی نیم فاصله در متنی رعایت شود خواننده متوجه می‌شود که کلمه یک واحد معنایی مستقل است.

عدم رعایت نیم فاصله به اندازه غلط املائی در کیفیت متن تأثیر منفی می‌گذارد و نشان می‌دهد فرد تایپیست هیچ گونه مهارتی در تایپ ندارد.

اصلاح نیم فاصله در ورد

روش‌های تایپ کاراکتر نیم فاصله در کیبورد ویندوز

تایپ کاراکتر نیم فاصله در کیبورد ویندوز با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. شما می‌توانید در همه ویندوز‌ها به صورت خودکار با زدن چند کلید نیم فاصله را اعمال کنید و یا نرم‌افزار‌های خاصی که بدین منظور طراحی شده‌اند را روی سیستم خود نصب کنید.

روش تایپ نیم فاصله در ساده‌ترین حالت ممکن به نصب هیچ گونه نرم‌افزاری نیاز ندارد. در واقع شما در همه‌ی نرم‌افزار‌های تایپ در ویندوز از قبیل ورد، اکسل، پاورپوینت، فتوشاپ و… می‌توانید از این روش استفاده کنید.

  • در روش اول که مرسوم‌ترین روش اعمال نیم فاصله است کاربر از کلید‌های میانبر Ctrl+Shift+۲ استفاده می‌کند. این روش بر روی تمامی نرم‌افزار‌های تحت ویندوز قابل اجرا کردن است و هیچ تغییری در فونت و قالب محتوا ایجاد نمی‌کند.
  • روش دیگری که از آن می‌توانید برای تایپ نیم فاصله استفاده کنید استفاده از کلید‌های ترکیبی Alt+۰۱۵۷ است که این روش هم قابل استفاده برای تمامی نرم‌افزار‌های ویندوز است.
  • روش بعدی برای تایپ نیم فاصله در کیبورد ویندوز این است که شما صفحه کلید استاندارد فارسی را نصب کنید و هنگام تایپ نیم فاصله از کلید‌های میانبر Shift + Space یا Shift+B استفاده کنید.

نیم فاصله

قطعاً به خاطر سپردن این روش‌ها و اعمال آن‌ها هنگام تایپ برای بیشتر افراد کار دشواری است. چون هم از سرعت تایپ میکاهد و هم ممکن است با چندین بار امتحان کردن اعمال نشود. از این رو ابزار و افزونه‌های ویرایش متن فارسی طراحی شده‌اند تا هم برای اعمال نیم فاصله کاربردی باشند و هم اینکه تمام غلط‌های املایی متن را پیدا و ویرایش کنند. در نهایت متنی زیبا و خوانا را به کاربر تحویل می‌دهند.

معرفی نرم‌افزار ویراستار ورد آرنگ

تایپ نیم فاصله در کیبورد ویندوز برای بیشتر کاربران یک چالش بزرگ محسوب می‌شود چون گا‌هاً مجبور هستند در یک جمله چندین بار از کلید‌های میان بر برای تایپ نیم فاصله استفاده کنند. فشردن مداوم کلید‌های مختلف و تعریف این حالت در هر کیبورد برای هیچ کس خوشایند نیست از این رو نرم‌افزار‌های ویراستاری مختلفی بدین منظور طراحی شده‌اند که شما تنها با زدن یک کلید مشکلات نیم فاصله در متن را اصلاح می‌کنید.

نرم‌افزار ویرایش متن یا همان نرم‌افزار اصلاح نیم فاصله آرنگ بسیاری از مشکلات فایل‌ها را به صورت اتوماتیک رفع می‌کند. نرم‌افزار ویراستار ورد آرنگ قابل نصب بر روی تمامی نسخه‌های آفیس قدیم و جدید است.

این نرم‌افزار از سرعت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که متن را در عرض کمتر از چند ثانیه ویرایش می‌کند. در صورتی که نرم‌افزار اصلاح نیم فاصله را از سایت آرنگ خریداری کنید به صورت مادام العمر می‌توانید از خود سایت نسخه به روز شده را به صورت رایگان دریافت کنید.

ویراستار متن آرنگ نیازی به نصب روی ویندوز ندارد از این رو ادارات و مراکزی که منع نصب نرم‌افزار دارند به راحتی می‌توانند از این ویرایش متن استفاده کنند. این نرم‌افزار گزینه‌ای کاربردی برای تمام دانشجویان، تولید‌کنندگان محتوا، نویسندگان، تایپیست‌ها، مترجم‌ها و… است.

بهترین نرم افزار ویرایش متن

همانطور که می‌دانید بیشتر افرادی که در کار تایپ و تولید محتوا یا نویسندگی هستند از نرم‌افزار‌های مختلفی برای ویرایش متن و اصلاح علائم نگارشی استفاده می‌کنند. تایپ نیم فاصله در کیبورد ویندوز از طریق کلید‌های میان بر Ctrl+Shift+۲، ctrl+-، Shift + Space یا Shift+B و Alt+۰۱۵۷ انجام می‌شود. اما استفاده از این کلید‌ها بسیار وقت گیر هستند و اگر نویسنده بخواهد هر بار چندین کلید را برای رعایت نیم فاصله بزند رشته کلام از دست او خارج می‌شود. در نتیجه برای رفع این مشکل نرم‌افزار‌ها و افزونه‌هایی طراحی شده است تا متن را در کمتر از ۱۰ ثانیه ویرایش کند.

جمع‌بندی

یکی از نرم‌افزار‌های پر قدرتی که در متن معرفی کردیم نرم‌افزار ویراستاری ورد آرنگ بود که قابلیت و سرعت زیادی در اعمال نیم فاصله دارد. نسخه فعلی این نرم‌افزار در سایت استودیو آرنگ منتشر شده است و هیچ گونه محدودیتی برای نصب آن در آفیس‌های جدید و قدیم نیست. نرم‌افزار ویرایش متن آرنگ تنها برای رفع مشکلات نیم فاصله و فاصله‌گذاری صحیح در ویندوز طراحی شده است و برای گوشی همراه کارایی ندارد و قادر به ویراستاری نگارشی؛ پیدا کردن غلط املایی و ویرگول‌گذاری اتوماتیک را ندارد که‌امید است در اینده بتوان به این قابلیت‌ها هم دسترسی پیدا کرد.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 از ۵. تعداد امتیازات 0

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها: نیم فاصله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.