برای اینکه با مراحل نوشتن یک پایان نامه آشنا شوید، ابتدا باید مطالبی را درباره آن بدانید. به رساله نوشتاری که توسط دانشجویان انجام می‌پذیرد، پایان نامه یا تز Thesis گویند که طی آن، دانشجو، یک موضوع خاصی که در ارتباط با رشته تحصیلی خودش است را انتخاب می‌نماید و با نوشتن جزوه‌ای درباره آن، مدرک تحصیلی دریافت می‌کند.

برای تحقیق در مورد موضوع مربوطه، مدت زمان محدودی تعیین می‌گردد. در رابطه با نوشتن پایان نامه دانشجویان، موضوعی مورد بررسی قرار می‌گیرد که پاسخ آن از طریق تجزیه و تحلیل و همچنین تجربه و آزمایش مشخص شود. در این راستا، استفاده از موضوعات جدیدی مانند تفاوت میان پایان نامه دکتری و پرسنل برای تقویت عملکرد آن‌ها ضروری می‌باشد.

 جهت صرفه جویی در زمان توصیه می شود که از قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد استفاده کنید و سرعت، دقت و زیبایی نوشتن پایان نامه خود را چند برابر کنید.

مراحل نوشتن پایان‌نامه

پس از نوشتن پروپوزال و تصویب آن که در این مقاله به آن اشاره شد، هم اکنون زمان نوشتن پایان نامه است. در واقع، پایان نامه، نوشته‌ای با یک موضوع خاص است که دانشجویان در پایان تحصیلات خود، جهت دریافت مدرک تحصیلی، تحویل می‌دهند. باید بدانید که اولین تحقیق علمی به صورت جدی و با نظم خاص که نتیجه چند سال کوشش دانشجو می‌باشد، نوشتن پایان‌نامه است که آن را تبدیل به یک منبع اطلاعاتی با ارزش می‌نماید. پس از نوشتن پایان نامه می توانید با دانلود نرم افزار ویراستار پایان نامه، متن خود را با سرعت بالا ویرایش نمایید و آماده ارائه به داوران کنید.

عوامل اصلی تهیه پایان‌نامه تحصیلی دانشجویان

 • دریافت مدرک تحصیلی دانشجویان
 • کسب مهارت لازم برای مطالعه دقیق
 • گسترش دیدگاه علمی و تجربی
 • یادگیری روش‌های تحقیق موفق
 • دانستن اطلاعات جدید و کاربردی
 • کسب تجربه‌های لازم در خصوص موضوعات خاص
 • مقدمات مورد نیاز برای مطالعات عمیق و جدی‌تر
 • انتشار نتایج حاصل از مقاله‌های علمی و پژوهشی در مجله‌های تخصصی مربوطه

قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

تفاوت‌های میان رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد

همانطور که بین رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد شباهت‌هایی وجود دارد، در این بین، چون رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد در مقاطع تحصیلی متفاوتی نوشته می‌شوند، لذا تفاوت‌هایی نیز دارند که آن‌ها را بیان می‌نماییم:

 • رساله دکتری کامل‌تر و پر حجم‌تر از پایان‌نامه کارشناسی ارشد می‌باشد.
 • پایان‌نامه کارشناسی ارشد، بیشتر به رعایت یکسری نکات مختلف و قوانین روش تحقیق می‌پردازد.
 • در انتهای رساله دکتری باید نظریه‌ها و ایده‌های جدید مطرح گردد.
 • هدف اصلی از نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، آشنایی بیشتر با روش‌های تحقیق و منتقل نمودن اطلاعات دریافت شده در دوره دانشجویی می‌باشد.
 • در رساله دکتری باید در عین حال که نظریه‌های جدید ارائه می‌شود، تایید یا رد نظریه نیز عنوان گردد.
 • در پروپوزال کارشناسی ارشد، در نظر گرفتن موارد عنوان شده در پایان نامه لازم می‌باشد.
 • پروپوزال دکتری، به توضیح محتویات رساله به صورت دقیق و کامل می‌پردازد.

تهیه پایان نامه تحصیلی دانشجویان جهت دریافت مدرک

موارد مختلف در پایان‌نامه یا رساله دکتری

کلیات رساله دکتری

 معمولاً کلیات رساله دکتری، از مقدمه، بیان مسئله مربوطه، اهمیت تحقیق در این باره و فرضیه و سوالات تحقیق تشکیل می‌شود.

اصول و مبانی نظری و سوابق و پیشینه تحقیق

تحقیقاتی که به موضوع خاص و بنا نهادن پایه نظری و تحقیقات می‌پردازد، اصول و مبانی نظری است. سوابق و پیشینه تحقیق هم معمولا به تحقیقات انجام شده در داخل و خارج کشور می‌گویند که در یک مدت زمان معینی صورت می‌پذیرد. اولویت‌بندی آن‌ها نیز بر اساس پایان نامه‌ها و مقالات قدیمی‌تر به جدید‌ترین مقاله‌ها و اندازه موضوع مرتبط با موضوع ارزیابی شده، شکل می‌گیرد.

قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد روش‌های تحقیق و پژوهش پایان‌نامه دکتری

تکنیک‌های موجود، جهت رسیدن به هدف خاص و روش مورد نظر، با مواردی از قبیل راه‌های جمع‌آوری داده‌های ورودی، انتخاب روش‌های خاص، محل مورد مطالعه، گردآوری داده‌ها، روش‌های نمونه‌گیری و جامعه نمونه، دلایل انتخاب مکان‌های پژوهش و انتخاب نرم‌افزار‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها، به طور کامل ارائه می‌گردد.

بررسی و تحلیل نتایج داده‌ها

تجزیه و تحلیل نتایج، شامل دو بخش می‌باشد. ابتدا به بررسی و تدوین داده‌های جمع‌آوری شده به شیوه توصیفی پرداخته می‌شود و سپس نتایج حاصله، از طریق استنباطی ارزیابی می‌گردد.

ویرایش متن پایان نامه و اصلاح نیم فاصله ها

گاهی پیش می آید داوران، از نظر علمی نمی توانند خیلی به پایان نامه ایرادی وارد کنند، به همین دلیل بیشتر در جستجوی مشکلات کم اهمیت تر مثل نیم فاصله ها در ورد پایان نامه هستند. به همین دلیل بهتر است به این قسمت توجه ویژه ای داشته باشید. از وقتگیرترین کارها در تهیه پایان نامه رفع اصلاحات ویرایشی به خصوص نیم فاصله ها است. استودیو آرنگ نرم افزار ویراستار پایان نامه را به همین منظور طراحی کرده و توسعه داده است تا تمام مشکلات شما و وقتگیرترین قسمت پایان نامه در چند ثانیه به راحتی انجام گردد. حتی از ویراستار آنلاین آرنگ هم می توانید برای این منظور استفاده بفرمایید.

نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادها

در پایان، نتیجه حاصل از تحقیق، به طور خلاصه بیان می‌شود و بعد از آن در بخش نهایی پایان‌نامه، یکسری پیشنهاد‌ها و روش‌های مدنظر پژوهشگر، درباره موضوع خاص او مطرح می‌گردد. در ادامه به ارائه پیشنهاد‌های مربوط به تحقیقاتی که بعد‌ها ممکن است به وجود آید، می‌پردازند. همچنین جهت رسیدن به نتیجه بهتر، راهکار‌هایی مانند نکات مهم بیان نشده و مواردی که می‌توان بررسی نمود را برای محققان جدید در نظر دارند.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 از ۵. تعداد امتیازات 0

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها:
آموزشروش های نگارش پایان نامه

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.