نحوه محاسبه آنلاین عطف کتاب در طراحی جلد – فرمول و نرم افزار محاسبه عطف کتاب در طرح جلد

جهت به دست آوردن ابعاد و سایز طراحی جلد کتاب در فتوشاپ، نیاز به آگاهی از نحوه محاسبه‌ی عطف کتاب بر اساس ضخامت و گرماژ کاغذ مورد استفاده در کتاب داریم.

در فرم بالا که محاسبه عطف کتاب به صورت آنلاین انجام می‌شود، عرف گرماژ کاغذِ کتاب در ایران در نظر گرفته شده است که برای بیش از 97 درصد کتابها تخمین بسیار دقیقی می‌دهد. لذا به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی در آن از قرار دادن انواع کاغذ با گرماژ مختلف صرفنظر کرده‌ایم که موجب سردرگمی خوانندگان محترم نشود.

عطف محاسبه شده مستقل از قطع کتاب است و وزیری، رقعی و یا رحلی بودن کتاب در محاسبه عطف هیچ نقشی ندارد.

در طراحی جلد کتاب، یکی از مهمترین قسمت‌ها که تاثیر زیادی در نحوه خروجی و چاپ آن دارد عطف کتاب است. اگر عطف کتاب درست محاسبه نشود، در هنگام چاپ ممکن است با مشکل مواجه شویم. اگر عطف کتاب از میزانی کوچکتر شود، نام کتاب و اسم نویسنده دیگر در آن درج نمیگردد. ولی با افزایش بیش از 8 میلیمتری عطف کتاب، امکان درج اطلاعات کتاب در آن میسر می‌گردد.

نحوه محاسبه عطف کتاب

طراحی عطف کتاب

از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر اندازه عطف کتاب (یا شیرازه) تعداد صفحات کتاب است. مورد تاثیرگذار بعدی ضخامت و یا گرماژ کاغذ است. بدیهی است که با افزایش تعداد صفحات و گرماژ کاغذ اندازه عطف کتاب افزایش می‌یابد. البته با توجه به این که اغلب کاغذهای مورد استفاده در کتاب‌ها عموما و در 95 درصد مواقع 80 گرمی تحریر است، به همین دلیل در فرمول مورد استفاده بالا برای سهولت استفاده در نظر گرفته نشده است.

در کل در نظر گرفتن یک حاشیه 3 میلیمتری هم در عطف کتاب، هر در طرفین جلد کتاب مورد تاکید است. زیرا هنگام برش جلد امکان جابجایی آن وجود دارد.

سعی شود در طراحی جلد کتاب عطف آن با رنگی دیگر در نظر گرفته نشود تا در صورت جابجایی و برش نامناسب جلد کتاب با مشکل مواجه نشوید.

محاسبه آنلاین عطف کتاب

فرمولهای رایج محاسبه عطف کتاب

اگر سری به سایت‌های مختلف بزنید، فرمولهای مختلفی برای محاسبه اندازه عطف کتاب درج شده است که معمولا باعث سردرگمی کاربران در انتخاب فرمول می‌شود و معمولا هر فرمول جوابی متفاوت می‌دهد. به همین دلیل در این وبسایت از فرمولی که مورد وثوق تمام وبسایت‌ها باشد و میانگینی از همه‌ی آن‌ها ارائه دهد درج شده است که از فرم بالا می‌توانید استفاده کنید. دقت کنید که تا 3 میلیمتر اختلاف در طراحی عطف کتاب ناچیز و قابل چشم پوشی است. در این لینک یک منبع خارجی برای محاسبه آنلاین عطف کتاب معرفی می شود.

روش محاسبه عطف یا شیرازه کتاب

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 4 از ۵. تعداد امتیازات 16

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها: صفحه آرایی

مقالات مرتبط