نحوه نوشتن پایان‌نامه یا پروپوزال را می‌توان یکی از مسائلی که سبب دغدغه خاطر دانشجویان می‌گردد، دانست. مهمترین مورد در نوشتن پایان‌نامه، آشنایی دانشجو با نحوه انجام فعالیت‌های عملی و همچنین اصول اولیه تحقیق می‌باشد. زیرا که در این وضعیت، وی قادر به جمع‌آوری منابع و مراجع به شکلی صحیح و مناسب بوده و می‌تواند به بهترین شکل آن‌ها را به کار گیرد. علاوه بر آن امکان آشنایی وی با تاریخچه پژوهشی رشته‌اش فراهم می‌گردد تا بتواند اقدام به تحقیق درست در این زمینه نماید.

چطور پروپوزال‌نویسی را آغاز کنیم؟

در ابتدای کار، ممکن است چنین سؤالی برای خیلی از دانشجویان پیش آید. در این مقاله، ما توضیحاتی درباره نحوه نوشتن پایان‌نامه ارائه خواهیم پرداخت.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

در هنگام انتخاب موضوع پایان‌نامه، علاوه بر اینکه بایستی کاملاً بر رشته خود مسلط باشید، بلکه باید به سراغ انتخاب موضوع جدیدی بروید. چرا که موضوع جدید شامل موضوعات قبلی نیز می‌گردد. شما در این زمینه می‌توانید از کمک‌های استاد راهنمای خود نیز بهره بگیرید. بعد از مشخص شدن موضوع، باید به تحقیق و اطمینان از اینکه قبلاً روی این موضوع کار نشده از طریق مقالات معتبر فارسی و انگلیسی بپردازید. هدف از انجام این کار این است که اطمینان حاصل نمایید که موضوع انتخابی شما منحصر به فرد بوده و تاکنون در مورد آن تحقیقی انجام نشده باشد. سعی کنید برای پایان‌نامه خود عنوانی که جزئیات را در بر می‌گیرد انتخاب کنید، و از کلی بودن آن خودداری نمایید.

پس از مطالعه مقالاتی که جستجو کردید، بر روی یک موضوع جالب تمرکز کنید و از آن ایده بگیرید. سپس، با کمک این مقالات، اقدام به پر نمودن پروپوزال خود بر اساس فرمت دانشگاهتان نمایید.

نگارش پروپوزال

حال می‌توانید شروع به نوشتن پایان نامه خود، پس از تعیین موضوع پایان نامه و تصویب پروپوزال بپردازید. اقدام به مطالعه مقالات و کتاب‌هایی در زمینه موضوع انتخابی خود کنید. برای اینکه بفهمید مقاله‌ای به کار شما می‌آید یا خیر، قسمت چکیده آن را بخوانید. جهت نگارش پروپوزال خوب، بایستی در مورد موضوع انتخابی خود مطالعات زیادی داشته باشید. با دانلود برنامه ویراستار پایان نامه می توانید تمام نیم فاصله های پایان نامه را در یک چشم بهم زدن اصلاح کنید.

نوشتن مقدمه  و ادبیات موضوع

در صورت داشتن مطالعه کافی راجع به موضوع انتخابی خود، به سهولت قادر به جمع‌آوری تعاریف اصلی مقاله هستید و اقدام به یادداشت نکات مهم در ورد کامپیوتر یا یک دفترچه با ذکر منبع آن نمایید.

نحوه نوشتن روش کار

بعد از اینکه پروپوزال مورد تأیید دانشگاه قرار گرفت، برای پایان نامه خود یک روش کار کلی را در نظر بگیرید و آن را یادداشت کنید. در نگارش روش کار، درباره این مسئله که قرار است در هر فصل چه مواردی را مطرح نمایید و یا هر فصل به چه مباحثی می‌پردازد، صحبت کنید.

نوشتن نتیجه‌گیری پایان نامه

می‌توانید اقدام به آماده نمودن بخش‌های مهمی از نتیجه‌گیری، در حین نگارش متن پایان نامه کنید. امکان پیگیری این بخش، در راستای انجام پژوهش میسر می‌باشد.

قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد آماده کردن چکیده 

جهت نگارش چکیده پایان نامه، باید به شرح خلاصه‌ای از مواردی همچون، به بررسی چه مسئله‌ای پرداخته‌ایم؟ چرا این موضوع مهم است؟ مفهوم پژوهش ما چه بوده و همچنین، مهمترین نتایج حاصل چه هستند؟ بپردازید.

ترتیب منابع

یکی از موارد مهم و طولانی در انجام پایان‌نامه، که می‌توان به آن اشاره نمود، تنظیم و مرتب نمودن منابع است. بدین منظور، بایستی توجه ویژه‌ای به نظم و ترتیب این بخش داشته باشید. نکاتی راجع به نوشتن منابع:

  • ذکر کامل اطلاعات منبع در تمامی منابع
  • تعیین نقل قول‌های مستقیم و غیر مستقیم در همه فیش‌ها
  • بیان دقیق شماره صفحه در ذکر منابع
  • به تنظیم منابع، به صورتی که منابع فارسی در ابتدا و منابع انگلیسی پس از آن و بر مبنای حروف الفبا باشد، بپردازید.
  • شماره و ردیف، نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده(سال انتشار)، عنوان کتاب، مقاله، گزارش یا پایان نامه تحصیلی، نام ناشر، مجله، سمینار یا مؤسسه علمی که مقاله در آن به چاپ رسیده و یا ذکر اسم دانشگاهی که ارایه پایان نامه در آن صورت گرفته است. شماره جلد کتاب یا شماره مجله. ارائه شماره صفحاتی که استخراج مطلب مورد نظر از آن‌ها انجام شده است.
  • اگر نویسنده منبع، بیشتر از یک نفر بود، برای نگارش آن به ترتیب زیر عمل می‌کنیم:

نام خانوادگی نویسنده اول، نام نویسنده اول؛ نام خانوادگی نویسنده دوم، نام نویسنده دوم.

  • اگر مقالات یا کتاب‌هایی متعلق به یک نویسنده است، رعایت این نکته که باید با توجه به ترتیب زمان انتشار آن‌ها آورده شود، الزامی است. در این شرایط، باید موردی که جدیدتر است، را قید نمایید.
  • در صورت ترجمه شدن کتاب، بعد از آوردن نام آن، اسم مترجم را بنویسید.

نحوه طراحی و صفحه بندی پایان نامه در ورد

همانطور که در فایل PDF رایگان ملاحظه می‌فرمایید، توصیه ی ما برای صفحه آرایی پایان نامه در ورد، استفاده از قالب‌های آماده‌ای است که دانشگاه در اختیار شما قرار می دهد. البته این قالب ها عموما خیلی مختصر هستند و جنبه آموزشی مفصلی ندارند. به همین دلیل توصیه اکید می کنیم جهت صرفه جویی در زمان حتما از قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد استفاده کنید که شماره گذاری شکل‌ها، جداول، فهرست ها و  حتی نمایه ها به صورت اتوماتیک انجام شود و حداقل دو هفته در زمان خود صرفه جویی نمایید. همچنین برای شماره گذاری بهتر و نوشتن منظمتر رفرنسها و منابع و مراجع، بهتر است از نرم افزار Endnote استفاده بفرمایید.

قالب آماده ورد برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 5 از ۵. تعداد امتیازات 1

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها:
آموزشروش های نگارش پایان نامهمقالات

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.