در دنیای امروزی، صنعت کاغذ‌سازی از رشد فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۳ هزار انواع کاغذ برای کاربرد‌های مختلف در بازار موجود می‌باشد. در صورتی که شما انواع کاغذ‌های چاپ را به خوبی بشناسید، لذا در جهت تولید محصولات با کیفیت، کمک شایانی به شما می‌کند. پس بهتر است جهت دستیابی به تولیداتی جذاب و منحصر به فرد، کاغذ‌های مختلف را بررسی نمایید.

در طراحی و صفحه‌آرایی انواع نشریات، آشنایی کامل با کاغذ‌ها، هم طراحی یک طرح موفق را در پی دارد و هم تولیدات، بسیار با کیفیت و جالب توجه می‌باشند. باید بدانید که نوع کاغذ و مقوای مورد استفاده، در هزینه چاپ تاثیر زیادی دارد. مواردی هستند که نوع کاغذ و تولیدات، هیچ تطابقی با یکدیگر ندارند. بنابراین طراح و صفحه آرا باید اطلاعات لازم را در زمینه انواع کاغذ و کاربرد هر یک داشته باشند.

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ کتاب

گروه‌بندی مختلف انواع کاغذ‌ها

معمولاً کاغذ‌ها بر اساس جنس، گرماژ و اندازه آن‌ها گروه‌بندی می‌شوند. در این بین، مبنای شناسایی انواع کاغذ‌ها برای اکثر افراد، جنس آن است. بنابراین شناخت ما از کاغذ و مقوا و استفاده آن‌ها، بیشتر بر طبق جنس کاغذ مصرفی می‌باشد. کاغذ‌ها و مقوا‌ها از نظر جنس، به کاغذ گلاسه، کاغذ تحریر، کاغذ الوان، کاغذ کرافت، کاغذ پشت چسب دار، مقوای پشت کرم و مقوای پشت توسی تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه مطلب توضیحاتی راجع به آن‌ها می‌دهیم.

دومین نوع گروه‌بندی انواع کاغذ، ابعاد آن می‌باشد که بیشتر جهت چاپ استفاده می‌شود. معمولا کاغذ‌ها را با ابعاد و اندازه‌های استاندارد برش می‌دهند و به بسته‌بندی آن‌ها می‌پردازند. به این بسته‌بندی‌ها، یک‌بند کاغذ می‌گویند.

سومین نوع در گروه‌بندی انواع کاغذ نیز، گرماژ آن می‌باشد که موقع چاپ از اهمیت بیشتری برخوردارند.

انواع کاغذ‌ها بر اساس ابعاد آن‌ها

انواع کاغذ‌ها بر اساس ابعاد، به دو نوع رول و شیت تقسیم می‌شوند. به کاغذ‌هایی که با ابعاد خاصی بریده می‌شوند، کاغذ شیت می‌گویند که کاربرد بیشتری از کاغذ‌های رول دارند. از پرمصرف‌ترین کاغذ‌های شیت، چهار و نیم ورقی، دو ورقی و سه ورقی هستند که در چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع کاغذ گلاسه برای چاپ کتابانواع مختلف کاغذ‌های چاپ بر اساس گرماژ

یکی از انواع مهم کاغذ‌ها در چاپ، گرماژ کاغذ می‌باشد که کیفیت و ضخامت کاغذ را مشخص می‌نماید. تقسیم‌بندی گرماژ کاغذ، مطابق با وزن آن، در اندازه‌های مختلف تعیین می‌گردد. از پرمصرف‌ترین کاغذ‌های چاپ می‌توان به کاغذ گلاسه و کاغذ تحریر اشاره کرد. در ادامه به بررسی انواع کاغذ‌های تحریر و گلاسه بر مبنای گرماژ و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

کاغذ‌های تحریر به وزن ۷۰ گرم

معمولاً کاغذ‌های ۷۰ گرمی نازک هستند و جهت کار‌های اداری و همچنین برای پرینتر و چاپ نوشت‌افزار‌ها کاربرد دارند و از آن جهت که کاغذ نازکی هستند، لذا بهتر است برای چاپ کتاب استفاده نشود.

کاغذ‌های تحریر به وزن ۸۰ گرم

کاغذ‌های تحریر ۸۰ گرمی از معروف‌ترین و پرکاربرد‌ترین کاغذ‌ها هستند که جهت چاپ کتاب و محصولات چاپی مختلف از آن‌ها بهره می‌گیرند.

کاغذ‌های تحریر به وزن ۹۰ گرم

از این نوع کاغذ‌ها بیشتر برای چاپ کتاب‌های مختلف با رنگ خور بالا و تولیدات چاپی با کیفیت استفاده می‌شود.

گرماژ مناسب کاغذ برای جلد کاغذ‌های تحریر به وزن ۱۰۰ گرم

یکی از مزایای کاغذ‌های تحریر ۱۰۰ گرمی، مقاومت بالای آن‌ها می‌باشد. این کاغذ‌ها به راحتی تا می‌شوند و به همین دلیل از آن‌ها بیشتر برای تهیه و چاپ انواع مختلف بروشور‌ها استفاده می‌گردد.

کاغذ‌های گلاسه ۹۰ گرمی

در مواردی که جهت تبلیغات، نیاز به چاپ است و معمولاً مدت زمان کوتاهی نگهداری می‌شوند، کاغذ‌های گلاسه با وزن ۹۰ گرم مناسب ترند. همچنین برای چاپ کتاب‌ها و انواع بروشور‌ها که تعداد صفحات زیادی دارند، به کار ‌می‌روند.

کاغذ‌های گلاسه به وزن ۱۱۵ گرم

برای چاپ آن دسته از کتاب‌ها و کاتالوگ‌هایی که تعداد صفحات آن‌ها زیاد است، از کاغذ‌های گلاسه ۱۱۵ گرمی استفاده می‌شود. زیرا این کاغذ‌ها زیاد ضخیم نمی‌باشند و کیفیت بالایی نیز دارند.

کاغذ‌های گلاسه ۱۳۵ گرمی برای چاپ

در واقع جهت چاپ بروشور‌ها و کاتالوگ‌های تک برگی و لت دار، برای تبلیغات و نشر کتابچه‌ها، از این نوع کاغذ‌های گلاسه بهره می‌گیرند.

کاغذ‌های گلاسه وزن ۱۵۰ گرم

یک مورد از مصارف کاغذ‌های گلاسه ۱۵۰ گرمی، می‌توان به ساخت پاکت اشاره نمود. همچنین برای چاپ یک سری کاغذ‌های تک برگ مانند پوستر، فلایر و بروشور نیز از این نوع کاغذ‌ها استفاده می‌کنند.

مقوا‌های گلاسه با وزن ۲۰۰، ۲۵۰ و ۳۰۰ گرم

معمولاً برای مواردی از چاپ که روکش لازم باشد، مثلاً جلد کتاب‌ها، کاتالوگ‌های تبلیغاتی دو لتی و انواع فولدر‌ها و بسته‌بندی‌ها می‌توان از این مقوا‌های گلاسه استفاده نمود.

کاغذهای رنگی برای چاپ
تقسیم‌بندی انواع کاغذ‌ها

انواع مختلف کاغذ‌ها با توجه به جنس آن‌ها

کاغذ‌های گلاسه برای چاپ

یکی از پرکاربردترین انواع کاغذ‌ها جهت چاپ، کاغذ‌های گلاسه می‌باشند. در این نوع کاغذ‌ها، یک رو و یا هر دو روی آن لعاب دارد و همین باعث خوب انجام شدن چاپ بر روی آن‌ها می‌شود که رنگ‌ها نیز به صورت واضح مشخص هستند.

از آنجایی که کاغذ‌های گلاسه کیفیت بالا و سطح صافی دارند، لذا از آن‌ها جهت چاپ انواع طرح‌ها تک رنگ و چند رنگ استفاده می‌کنند. به طور کلی این کاغذ‌ها برای محصولات چاپی، بهترین انتخاب می‌باشند. همچنین برای چاپ مجله‌ها، کاتالوگ‌ها و خصوصاً مصارف مهم به صورت رنگی، از کاغذ گلاسه بهره می‌گیرند. این کاغذ‌ها با وزن‌های ۹۰ تا ۳۰۰ گرم موجود است و از مدل‌های مات و براق تشکیل شده است و معمولاً در پروژه‌هایی که تصویر، مهم‌تر از متن می‌باشد، از کاغذ‌های گلاسه مدل براق استفاده می‌کنند.

کاغذ‌های تحریر جهت چاپ نشریات

همانطور که می‌دانید، یکی از معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین کاغذ‌ها برای کار‌های اداری، کاغذ تحریر می‌باشد. برای چاپ سر رسید‌ها، مجلات و کتاب‌های مختلف، مصارف اداری و یادداشت‌ها، این نوع کاغذ کاربرد دارد. یکی از ویژگی‌های این کاغذ، این است که از هر دو روی آن جهت چاپ استفاده می‌شود. زیرا بدون پوشش است و اگر چاپ بر روی صفحه انجام شود، جوهر چاپ به پشت صفحه نمی‌رود. ناگفته نماند که این مورد، بستگی به حجم مصرفی برای جوهر مربوطه دارد و اگر رنگ جوهر بیش از حد باشد، ممکن است کاغذ را خراب کند. اصولاً کاغذ‌های تحریر از گرما‌ژ‌های مختلفی تشکیل می‌شود که از ۷۰ تا ۱۲۰ گرمی آن در بازار موجود است. ولی معمولاً کاغذ‌های تحریر ۷۰، ۸۰ و ۱۰۰ گرمی از کاربرد بیشتری برخوردارند.

کاغذ‌های تحریر رنگی یا الوان برای چاپ

کاغذ‌های الوان دارای رنگ‌بندی مختلفی هستند و بیشتر برای جدا کردن یک سری نشر‌ها، از جمله نسخه‌های اول و دوم یک فاکتور به کار ‌می‌روند. این کاغذ‌های تحریر رنگی، هم در گرما‌ژ‌های پایین و هم گرما‌ژ‌های بالا موجود هستند که عموما جهت چاپ تراکت‌های رنگی، از گرما‌ژ‌های پایین و برای چاپ کاغذ کادو‌ها، از گرما‌ژ‌های بالا بهره می‌گیرند. باید بدانید که گرما‌ژ‌های ۶۰ تا ۸۰ گرمی، مربوط به کاغذ‌های الوان هستند.

انواع کاغذها برای چاپ

    انواع مختلف کاغذ‌ها جهت چاپ

 

کاغذ‌ها یا ورق‌های چسب دار PVC

جنس این نوع از کاغذ یا ورق‌ها، پی وی سی است و جهت چاپ انواع لیبل‌هایی که احتمال آب گرفتگی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاغذ‌های چاپی پشت چسب دار

بعضی از انواع مختلف کاغذ‌های چاپی پشت چسب دار، بی‌کیفیت هستند. به این صورت که هنگام چاپ، چسب میان دو لایه بر اثر فشار خارج می‌شود که این نوع نامرغوب، اصلا مناسب چاپ نمی‌باشد. پس حواستان باشد که اگر می‌خواهید از این کاغذ‌ها استفاده نمایید، حتما جنس خوب آن را خریداری کنید تا در فرایند بعد از چاپ، مانند طلاکوبی، برش و عملیات نیم تیغ، مشکل به وجود نیاید. این کاغذ‌ها همانطور که از نامشان مشخص است، آغشته به چسب می‌باشند و دارای یک روکش سیلیکونی سفید رنگ در زیرشان هستند که پس از انجام چاپ برداشته می‌شود تا روی سطوح مختلف به خوبی چسبانده شوند.

مقوای پشت طوسی جهت چاپ

مقوای پشت طوسی که یک طرف آن‌ها طوسی و طرف دیگر، سفید است، در وزن‌های ۲۲۰ تا ۲۵۰ گرم بسیار پرکاربرد هستند. در واقع طرف سفید این مقوا‌ها جهت چاپ می‌باشد و برای چاپ انواع بسته‌بندی و جعبه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

مقوا‌های چاپی پشت کرم

در حقیقت مقوا‌های پشت کرم، بسیار شبیه به مقوا‌های پشت طوسی می‌باشند. با این تفاوت که کیفیت بالاتری دارند و بیشتر در مصارف بهداشتی مانند جعبه‌های دارو به کار ‌می‌روند. از آنجایی که از این مقوا در صنعت بسته‌بندی‌های دارو استفاده می‌شود، به همین دلیل بازیافتی هستند و کاربرد آن‌ها در بسته‌های غیردارویی به هیچ عنوان مجاز نمی‌باشد. ولی در حال حاضر از این نوع مقوا جهت بسته‌بندی بستنی نیز استفاده می‌گردد.

مقوا‌های ایندربرد در صنعت چاپ

مقوا‌های ایندربرد بسیار محکم و خشک هستند و جهت تولید جعبه‌هایی که نیاز به کیفیت بالایی دارند استفاده می‌شوند. در واقع در این مقوا، مواد بازیافتی وجود دارد و نسبت به کاغذ پشت طوسی، مقاوم ترند.

مقوا‌های چاپی فانتزی

در ابتدا در مورد استفاده از مقوا‌های چاپی فانتزی باید بگوییم که هزینه بالایی دارند که باید به آن دقت شود. این گونه مقوا بیشتر برای چاپ جعبه کادو، لوازم آرایشی، کارت دعوت، کارت‌های تبریک و ویزیت کاربرد دارند. مقوا‌های فانتزی، رنگ‌ها و بافت‌های مختلفی دارند.

کاغذ‌های کرافت

رنگ کاغذ‌های کرافت به این دلیل که از سولفات خمیر تولید می‌شوند، قهوه‌ای کمرنگ می‌باشد. این کاغذ‌ها مقاومت خوبی دارند و جهت بسته‌بندی و مصارف فانتزی مانند کار‌های هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاغذ‌های کاربن لس یا NCR برای چاپ

کاغذ‌های کاربن لس، یک پوشش شیمیایی و کاربردی شبیه کاربن دارند. به این صورت که یک نسخه کپی از نوشته‌ها را بر روی صفحه بعدی منتقل می‌نمایند. از این کاغذ‌ها برای مصارف چند لایه از قبیل فرم‌های چند صفحه‌ای و فاکتور‌ها استفاده می‌کنند. این کاغذ‌ها دارای گرماژ پایین و همان کاغذ تحریر سفید و رنگی است که برای عمل کپی کردن، با یک ماده شیمیایی ترکیب می‌شود.

کاغذ‌های چاپی سنگی

جدید‌ترین نوع کاغذ، کاغذ‌های سنگی می‌باشند که معمولاً با محیط زیست سازگاری دارند و در تولید آن‌ها از مواد سمی زیادی استفاده نمی‌شود و جهت تولید، مصرف، بازیافت و تجزیه نیز، مواد آلوده را به محیط زیست راه نمی‌دهند. ماده اولیه برای تولید آن‌ها، آب و چند نوع اسید می‌باشد و در بافت آن، الیاف سلولزی به کار نرفته است. بنابراین از حمله حشرات در امان می‌باشند. یکی از ویژگی‌های بی‌نظیری که دارند، ضد آب و ضد روغن بودن این کاغذ‌ها است. مقاومت خوب آن‌ها در دمای محیط، سبب افزایش ماندگاری کاغذ‌های رنگی و کیفیت بالای آن‌ها در زمان چاپ می‌شود.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 از ۵. تعداد امتیازات 0

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها:
آموزشمقالات

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.