صفحه‌آرایی دارای اصول متفاوتی می‌باشد که یکی از اساسی‌ترین اصول در این موضوع تایپوگرافی کتاب است. یک طراحی مناسب برای کتاب اولین نکته می‌باشد که بر میزان خوانایی کتاب تاثیر بسزایی دارد. بنابراین داشتن اطلاعات کافی درباره اصول کلی تایپوگرافی اهمیت بسیار بالایی در طراحی دارد. تایپو گرافی یک هنر و تکنیک اساسی در طراحی کتاب می‌باشد که با در نظر گرفتن و انجام دادن اصول کلی آن، می‌توان کتاب را بسیار جذاب و خوانا عرضه کرد.

در مبحث تایپوگرافی مواردی مانند فونت انتخابی شما، نحوه بیان کلمات در صفحه و همچنین اندازه نقطه، طول خط، انواع حروف، فاصله خط و همچنین تنظیمات فضای بین دو حرف از یک جمله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. رعایت اصول درباره این نکات باعث می‌شود که کتاب در بهترین حالت خود عرضه گردد. تایپوگرافی اصطلاحی است که به نحوه چیدمان و شکل ظاهری اعداد، حروف و نماد‌ها اطلاق می‌گردد.

انواع فونت کتاب صفحه‌آرایی کتاب‌ها، مجلات و سایر نشریات چاپی و الکترونیکی توسط حرفه‌ای تخصصی، به نام تایپوگرافی حرفه‌ای انجام می‌گیرد. بنابراین هنگامی که فرد به عنوان طراح از تکنیک‌هایی مانند بزرگ‌نمایی و یا کوچک کردن فونت‌ها و نماد‌ها، تغییر کنتراست و موارد دیگر بهره می‌برد و سبب خوانایی بیشتر کتاب با استفاده از این تکنیک‌ها می‌شود، توانسته تایپوگرافی خاص خود را با توجه به تغییر این موارد طراحی کند.

از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح که در بین‌النهرین و یونان باستان افراد نوشته‌هایشان را بر روی تمبر‌های آجری و یا مهر‌ها حک می‌کردند، تایپوگرافی آغاز شد. با پیشرفت صنعت و به مرور زمان طرح‌های تایپوگرافی کشیده شده با دست به وسیله دستگاه‌های چاپ بر روی نشریات و کتاب‌ها چاپ شدند و مورد استفاده قرار گرفتند.

با پیشرفت سریع تکنولوژی و فناوری، طراحان نشریات و کتاب‌ها با استفاده از دستگاه‌های تایپ، ماشین‌های تحریر و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ‌های شخصی خود توانستند با استفاده از انواع نرم‌افزار‌های گرافیکی، متون کتاب و نشریات را به وسیله حروف چینی دیجیتالی انجام دهند. این پیشرفت‌ها آغاز تحولات عظیمی در صنعت چاپ بود که سبب شد طرح‌های تایپوگرافی با هزینه‌های کمتر، تنوع و سرعت بیشتر انجام شوند.

برای صفحه آرایی کتاب چه فونتی استفاده می شود

قلم مناسب در طراحی کتاب

هزاران نوع از انواع مختلف قلم‌ها برای تایپوگرافی کتاب‌ها در دسترس افراد قرار دارد. اما تعداد بسیار کمی از آن‌ها گزینه‌های مناسبی برای طراحی صفحات داخلی کتاب و یا طراحی جلد کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین با بهره گرفتن از فونت‌های زیبا در کنار حفظ نوع خاص تایپوگرافی می‌توان کتاب در دست را در عین زیبایی، خوانا و جذاب عرضه کرد.

برخی از طراحان جوان به اشتباه از فونت‌های متنوع و غیر متعارف در طراحی‌های خود استفاده می‌کنند؛ اما برخلاف نتیجه مورد انتظار آن‌ها، این طرح‌ها بسیار غیر عادی جلوه کرده و خواندن کتاب را برای خواننده بسیار سخت می‌کند. در خیلی از مواقع این طراحی‌ها سبب می‌شود که فرد از محتوای کتاب منحرف شده و مخاطبین کتاب از دست بروند.

تایپوگرافی صفحات کتاب و مجله

برای حرفه‌ای به نظر رسیدن کتاب، عناصری وجود دارند که در طراحی صفحات کتاب باید آن‌ها را مورد توجه قرار داد. با استفاده از این موارد می‌توان کتابی را در دست داشت که در عین خوانا بودن مطالب، لذت بخش نیز باشد. برای دستیابی به این هدف نکات بسیاری هستند که در طراحی صفحه باید مورد توجه قرار داد که در این لینک مقالات آن موجود است.

فونت استاندارد و مناسب برای کتاب

تایپوگرافی در طراحی کتابهای الکترونیک

تایپوگرافی تا چند دهه گذشته به صورت سنتی و با حالت دستی انجام می‌گرفت. به دلیل این که اغلب کتاب‌ها به صورت کتاب‌های چاپی در اختیار خوانندگان قرار می‌گرفتند. اما در دنیای امروز و با دیجیتالی شدن انواع سیستم‌ها، کتاب‌ها و طراحی آن‌ها نیز بیشتر به صورت دیجیتالی انجام می‌گیرند.

امروزه فایل‌های دیجیتالی کتاب‌ها علاقمندان بسیاری را به سمت خود جلب کرده است که به همین دلیل طراحان نیز علاوه بر نسخه‌های چاپی به کتاب‌های الکترونیکی نیز توجه ویژه‌ای دارند.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 از ۵. تعداد امتیازات 0

اولین کسی باشید که رای میدهد

دسته‌ها: آموزش صفحه آرایی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.