یکی از الزامات اساسی در حوزه صفحه‌آرایی کتاب و مجلات این است که افراد دانش شناخت رنگ‌های مناسب برای رنگ‌بندی کتاب یا مجله داشته باشند. یکی از عواملی که می‌تواند روی همه جوانب یک پروژه تاثیر بگذارد رنگ‌بندی مناسب کتاب می‌باشد. در صورتی که بخواهیم رنگ‌بندی کتاب و مجله را انتخاب کنیم سه گزینه خواهیم داشت که هر یک از سه گزینه با توجه به عواملی نظیر محتوای کتاب، مجله و شرایط کارفرما انتخاب می‌شوند. در ادامه مقاله به بررسی این گزینه‌ها می‌پردازیم.

رنگ در طراحی کتاب و مجله تک رنگ

در صورتی که بخواهیم هزینه‌های چاپ یک کتاب را کاهش دهیم، می‌توانیم برای تولیدات نوشتاری خود از گزینه تک رنگ استفاده کنیم. برای طراحی صفحه‌های مجله می‌توانیم گزینه تک رنگ را به کار ببریم و یک رنگ‌بندی خوب و مناسب برای کتاب و مجلاتی که دارای تصویر هستند، انجام دهیم. لازم به ذکر است که رنگ‌بندی کتاب به صورت تک رنگ، به رنگ‌هایی مانند سیاه و سفید محدود نمی‌شود و می‌توان از رنگ‌های دیگری نظیر سرمه‌ای و قهوه‌ای نیز استفاده نمود.

تناژ رنگی مشکی و خاکستری چاپ تک رنگ مجله و کتاب

چاپ دو رنگ

علاوه بر اینکه استفاده از گزینه دو رنگ برای طراحی صفحات کتاب، باعث می‌شود که هزینه‌ها نسبت به گزینه چهار رنگ کاهش پیدا کند، جذابیت صفحات را نیز بالا می‌برد. در این گزینه رنگ‌بندی کتاب شما می‌توانید یک رنگ مشخص را به عنوان رنگ متن خود انتخاب نمایید. این رنگ‌ها می‌توانند شامل رنگ‌های تیره نظیر مشکی، قهوه‌ای و سرمه‌ای باشند. برای این که بتوانید تصاویر و اشکال هندسی خود را داخل متن جای دهید می‌توانید از رنگ دیگری استفاده نمایید. رنگی که برای تصاویر استفاده می‌کنید می‌تواند هر رنگی را در بر بگیرد اما توصیه می‌شود که از رنگ‌های روشن به شکل خام در رنگ‌بندی کتاب استفاده نگردد.

دستگاه چاپ آفست دو رنگ برای مجلات و کتاب چهار رنگ کتاب و مجله

در صورتی که قصد دارید کاتالوگ یا کتاب‌هایی که تصاویر و بخش‌های متنوعی دارند چاپ کنید می‌توانید از گزینه چهار رنگ برای طراحی صفحه و یا رنگ‌بندی کتاب خود استفاده نمایید. البته شایان ذکر است که در صورتی که کارفرما بتواند هزینه‌های چاپ را تامین نماید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. در طراحی صفحه چهار رنگ شما هیچ گونه محدودیتی در خصوص انتخاب رنگ ندارید و می‌توانید برای کار خود رنگ‌های متنوعی را به کار گیرید. (برای دانلود قالب آماده صفحه آرایی نشریه الکترونیکی فارسی با ایندیزاین و ورد کلیک کنید)

رنگ پنجم یا اسپات کالر در چاپ

در صورتی که کارفرما بخواهد نمای خاصی را برای کار خود ایجاد نماید از روش رنگ پنجم در رنگ‌بندی کتاب استفاده می‌کند. رنگ پنجم با نام اسپات کالر (spot color) نیز شناخته می‌شود و به شکل مجزا ساخته می‌گردد. برای چاپ رنگ‌های متالیک نظیر طلایی و نقره‌ای، از این روش کار استفاده می‌گردد.

رنگ پنجم یا اسپات کالر در چاپ مجله

عواملی که می‌تواند به شما برای انتخاب رنگ‌بندی کتاب کمک کند.

  • معمولاً رنگ‌بندی کتاب با توجه به درخواست کارفرما انتخاب می‌شود، اما گاهی ممکن است پروژه دو رنگ یا چهار رنگ باشد، در این زمان بهتر است قبل از انتخاب رنگ از یک طراح مشاوره گرفت.
  • رنگ‌های مشکی و سرمه‌ای، بیشتر در چاپ‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • در صورتی که طراحی صفحه به شکل تک رنگ انجام شود، بهتر است از رنگ مشکی یا رنگ‌های طیف خاکستری استفاده شود.
  • در چاپ‌های افست لازم است که از رنگ مشکی و رنگ‌های ترکیبی استفاده شود.

 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 از ۵. تعداد امتیازات 0

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها:
آموزش صفحه آراییمراحل چاپ و نشر کتاب و مجله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.