برای شروع طراحی صفحات داخلی کتاب، نیاز است که شما به چند نکته از جمله ساختار و چیدمان و همچنین اجزای داخلی کتاب شناخت کافی داشته باشید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما باید در کنار رعایت سادگی در طراحی صفحات کتاب، طراحی را به گونه‌ای انجام دهید که تمرکز مخاطب به عنوان یک اصل بر محتوای متن قرار گیرد.

علاوه بر این نحوه چیدمان متن و عناصر بصری نیز باید به گونه‌ای صورت گیرد که نهایتا سه هدف را دنبال کند. اول اینکه خوانایی متن افزایش پیدا کند، تجربه خواندن برای مخاطب کتاب دلپذیر باشد و نهایتا اینکه ترکیب‌بندی متن به شیوه زیبایی صورت گیرد.

 با در نظر گرفتن مواردی که ذکر شد، باید در طراحی صفحات داخلی کتاب سادگی را در عین زیبایی رعایت کنید و از ساختن ترکیب‌بندی‌هایی که شلوغ و گیج‌کننده باشند و سبب حواس پرتی مخاطب شما می‌شوند، به صورت جدی بپرهیزید.

برای شروع طراحی کتاب، باید قبل از اینکه طراحی را شروع کنید، حتماً با سفارش دهنده و یا نویسنده کتاب، محتوای کتاب و همچنین نکات مد نظر ایشان را ارزیابی کنید تا بتوانید از این نکات در طراحی صفحات استفاده کنید.

جهت یک طراحی مناسب و با جزئیات کامل لازم است که شما نکات خاصی راجع به کتاب مورد نظر را بدانید. برای این موضوع بهتر است که شما نکاتی را در رابطه با موضوع کتاب، اندازه و قطعه کتاب، نوع کتاب (چاپی یا الکترونیکی) و توقعات و نقطه نظرات سفارش دهنده، هدف نویسنده از تولید کتاب و همچنین فونت‌های ترجیحی وی را بررسی کرده تا بتوانید یک سفارش با کیفیت را تحویل دهید که به مسیر فکری نویسنده و یا سفارش دهنده نزدیک باشد. با در نظر گرفتن این نکات شما به نتیجه بهتری دست خواهید یافت.

در اینجا به بحث درباره سه بخش مهم کتاب که در طراحی صفحات کتاب بسیار موثر می‌باشند می‌پردازیم.

سرفصل‌ها و بخش‌های کتاب

با توجه به اینکه ماهیت موضوع هر سرفصل و یا بخش متفاوت می‌باشد و به عنوان جدا‌کننده متن‌ها در فصول کتاب قرار می‌گیرد، باید با ورق زدن سریع کتاب نیز این سرفصل‌ها قابلیت شناسایی داشته باشند تا فرد بتواند از نظر موضوع و محتوا کتاب را به سرعت تقسیم‌بندی کند.

به این منظور شما می‌توانید برای طراحی سرفصل‌ها و بخش‌های مختلف از رنگ‌های متفاوت و یا فونت‌های مختلف استفاده کنید‌.

نمونه کار طراحی قالب کتاب گودبرداری به روش بالا پایین

صفحات ابتدایی کتاب

صفحات ابتدایی کتاب می‌توانند بخش مهمی از کتاب شما باشند که سبب جلب توجه خواننده برای خواندن ادامه کتاب باشد. صفحه های ورودی کتاب شامل صفحه اول که خوش آمد آن می‌باشد، صفحه عنوان، صفحه شناسنامه، صفحه تقدیم و صفحات فهرست و پیشگفتار و مقدمه است که از نظر بصری این صفحات می‌توانند کاملاً با صفحات متن که مطلب اصلی کتاب در آن‌ها قرار گرفته است، متفاوت باشند. یعنی طراح می‌تواند از طراحی‌های متفاوت، رنگ‌بندی‌های مختلف و همچنین استفاده از عناصر بصری زیاد در این صفحات بهره گیرد.

نمونه کار طراحی کتاب گودبرداری به روش بالا پایین

سر صفحه‌ها و شماره صفحات

سرصفحه و شماره صفحه نیز عناصر مهمی هستند که به صورت ثابت یک روند تکرار شونده را تا آخر کتاب طی می‌کنند. بنابراین باید این سرصفحه‌ها از قدرت کمتری در جلب توجه خواننده برخوردار باشند. صفحات کتاب باید با استفاده از فونت‌های کوچک‌تر و رنگ‌های با قدرت کمتر مانند رنگ خاکستری در حاشیه کتاب استفاده شوند.

ورودی فصل قالب صفحه آرایی کتاب در ورد

نکاتی دیگر در صفحه بندی کتاب

در اینجا به ذکر چند نکته که برای یک طراح طراحی صفحات داخلی کتاب حرفه‌ای و ایده‌آل مورد نیاز است، می‌پردازیم.

  • تعداد فونت‌هایی که در کل کتاب استفاده می‌شود باید در بین یک یا دو فونت محدود شود اما در عوض می‌توان برای ایجاد تمایز بین متن‌ها و تیتر‌ها از ضخامت‌ها و اندازه‌های مختلفی استفاده کرد. مقاله انتخاب فونت مناسب کتاب هم جهت مطالعه توصیه می شود.
  • به فضا‌های سفید هر صفحه توجه کنید.
  • ریتم طرح را همیشه مورد نظر خود قرار داده و یکپارچگی طراحی صفحات را حفظ کنید.
  • تصویر‌های با کیفیت و مرتبط با متن کتاب و همچنین جذاب را در طراحی صفحات خود مد نظر قرار دهید.
  • شما می‌توانید با ایجاد کردن یک ارتباط بصری در بین همه بخش‌ها، صفحات کتاب را طوری طراحی کنید که ماهیت یکسانی در کل صفحات کتاب در جریان باشد.
  • از ریز نقش‌ها برای ایجاد کردن پویایی در طراحی صفحات کتاب و همچنین از حالت‌های مختلفی که در متون قابل استفاده هستند، حتماً بهره ببرید.
  • برای ایجاد ترکیب‌بندی‌های مناسب‌تر در طراحی صفحات کتاب می‌توانید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از طیف‌های مختلف رنگ خاکستری در کتاب‌های سیاه و سفید بسیار مناسب می‌باشد.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 4.3 از ۵. تعداد امتیازات 6

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها:
آموزشآموزش صفحه آراییصفحه آرایی کتاب

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.