بدون شک صفحه‌آرایی و طراحی کتاب یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در حیطه فروش کتاب محسوب می‌شود. یک طراحی مناسب می‌تواند خواننده را به مطالعه کتاب تشویق کرده و او را به سمت خرید سوق دهد. به همین علت در این مقاله مهم‌ترین نکات مربوط به صفحه‌آرایی بیان می‌شوند تا بتوانید از طریق یک طراحی مناسب، توجه خریدار را به کتاب مورد نظرتان جلب کنید.

حاشیه‌های مناسب در طراحی صفحات کتاب

استفاده از خطوط طولانی یکی از اولین اشتباهاتی است که برخی افراد هنگام صفحه آرایی مرتکب می‌شوند. این خطوط سبب می‌شوند تا خواننده برای خوانش متن چندین بار نگاه خود را از صفحه گرفته و برای رفتن به سطر بعد دچار مشکل شود. در واقع استفاده از خطوط طولانی باعث می‌شود ذهن خواننده دچار گسستگی شده و نتواند روال متن را به درستی دنبال کند. به همین دلیل است که باید برای انتخاب میزان حاشیه مناسب برای متن دقت کنید.

رعایت فاصله بین کلمات در صفحه ارایی

اگر فاصله بین کلمات در متن بیش از اندازه کم باشد متن به هم ریخته به نظر رسیده و برای خواننده ایجاد آشفتگی می‌کند. در عین حال اگر فاصله بین لغات زیاد باشد نیز متن از هم گسسته دیده می‌شود. در نتیجه رعایت مقدار فاصله بین لغات یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در یک صفحه‌آرایی حرفه‌ای به شمار می‌رود.

قطع کتاب در صفحه بندی

انتخاب قطع مناسب برای کتاب شاید مهم‌ترین تصمیمی باشد که هنگام انجام صفحه‌آرایی می‌گیرید. انتخاب قطع (اندازه) مناسب برای کتاب نه تنها روی جذابیت و زیبایی کتاب تاثیر دارد، بلکه روی سهولت حمل آن نیز اثرگذار است و انتخاب یک قطع نامناسب موجب هدر رفت کتاب می‌شود. اگر اندازه کتاب سفارشی تعیین شود، معمولا هزینه صفحه‌آرایی نیز افزایش پیدا می‌کند.

صفحه عنوان

صفحه عنوان اولین صفحه‌ای است که خواننده با باز کردن کتاب با آن مواجه می‌شود. نیازی نیست که در این صفحه فقط عنوان کتاب ذکر شود و می‌توانید در این صفحه هم مواردی مانند تصاویر مرتبط، نام نویسنده، نام ناشر، نقل قول‌هایی از کتاب، زیر عنوان و یا دیگر اطلاعات مختلف را درج نمایید تا صفحه خالی و ساده نباشد.

انتخاب فونت متن و عناوین کتاب

استفاده از یک فونت زیبا اهمیت زیادی در جذب خواننده دارد و می‌تواند در حفظ آن‌ها تا پایان کتاب نیز موثر باشد. البته باید دقت کنید که فونت نباید باعث پرت شدن حواس خواننده از متن اصلی شود.

دقت به فضا‌های سفید در طراحی کتاب

وجود فضای سفید در حاشیه‌ها لزوما به این معنا نیست که این قسمت‌ها باید خالی بمانند و باید تلاش کنید تا حاشیه‌ها مطلوب و زیبا باشند. فراموش نکنید که افراد هنگام خواندن کتاب در اطراف حاشیه‌ها، به فضایی برای نگهداشتن کتاب در انگشتان خود نیاز دارند و خوشآیند نیست که مدام مجبور باشند جای انگشت خود را تغییر دهند تا مطالب زیر آن را مطالعه کنند. حاشیه داخلی کتاب هم بسیار مهم است چرا که اگر حاشیه داخلی کم باشد، خواننده مجبور می‌شود تا برای خواندن مطالب درج شده در آن قسمت، کتاب را بیشتر از حد معمول باز کند که این کار از عمر کتاب میکاهد.

استفاده از طرح‌های گرافیکی زیبا

نیازی نیست که حتما از آن‌ها به مقدار زیاد استفاده کنید. حتی استفاده از تعداد کمی از این طرح‌ها هم می‌تواند تجربه لذت بخشی را به خواننده منتقل کند. استفاده از تصاویر، جدول‌ها، نمودار‌ها یا سایر طرح‌های گرافیکی در درک مفاهیم کتاب هم تاثیرگذار است.

شروع متن اصلی کتاب (ورودی فصل‌ها)

تلاش کنید در ابتدای هر فصل از کتاب، برای شروع متن از یک هدر زیبا استفاده نمایید. به کار بردن چنین عنصری در ابتدای هر فصل بر جذابیت صفحات کتاب می‌افزاید.

برجسته کردن نکات مهم و عبارات کلیدی

برای برجسته کردن نکات مهم موجود در متن می‌توانید از عناصری مانند کادر یا باکس‌های متنی استفاده نمایید اما به شرطی که تعداد آن‌ها زیاد نباشد. استفاده‌ی بیش از حد از چنین کادر‌هایی یکی دیگر از عواملی است که بر پرت شدن حواس خواننده از متن اصلی تاثیر بزرگی دارد. اگر تعداد آن‌ها خیلی کم باشد هم مشخص نمی‌کنند که دقیقا به چه علت استفاده شده‌اند.

فهرست مطالب

فهرست نباید خیلی طولانی یا خیلی کوتاه باشد و باید شامل تمام جزئیات مهم باشد. زیبایی بصری نیز یکی دیگر از فاکتور‌های طراحی فهرست است.

در پایان می‌توان نتیجه گرفت که هنگام صفحه‌آرایی کتاب‌ها یا مجلات، علاوه بر جلوه‌های بصری و زیبایی، باید به معیار‌های دیگری هم توجه داشت تا بتوان یک خروجی حرفه‌ای و ایده آل ارائه داد.

انتخاب نرم‌افزار مناسب صفحه آرایی

بهترین نرم افزار صفحه آرایی کتاب بدون شک نرم افزار ایندیزاین است که می توانید به مقاله آموزش صفحه آرایی  کتاب در ایندیزاین برای آموزش آن مراجعه بفرمایید و از آن استفاده کنید. نرم افزار ورد word نیز برای صفحه آرایی ساده کتاب بد نیست که میتوانید مقاله  آموزش صفحه آرایی کتاب در ورد word را نیز مطالعه کنید.

استفاده از قالب‌های آماده کتاب برای صفحه آرایی

برای طراحی سریع‌تر به جای طراحی کتاب از صفر، میتوانید از قالبهای آماده استفاده کنید تا سرعت صفحه آرایی شما را دو چندان کند، ضمن اینکه استانداردهای لازم نیز در آنها رعایت شده است. انواع قالبهای کتاب در ورد و قالب آماده کتاب در ایندیزاین که توسط استادان حرفه ای صفحه آرایی طراحی شده است و با هزینه ناچیز و تقریبا رایگان قابل تهیه است، می تواند کمک شایانی به طراحی کتاب باشد..

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 3 از ۵. تعداد امتیازات 1

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها: آموزش صفحه آرایی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.