باید بدانید که طراحی جلد کتاب بسیار مهم می‌باشد. زیرا هنگامی که برای خرید یک کتاب به کتابفروشی می‌رویم، بسیاری از کتاب‌ها را اطراف خود می‌بینیم که انتخاب را برای ما مشکل می‌سازد. در این صورت است که اهمیت طراحی جلد کتابی که زیبا و جذاب باشد، مشخص می‌شود.

چند نکته مهم در ارتباط با طراحی جلد کتاب وجود دارد تا بتوانید یک کتاب به یاد ماندنی را طراحی کنید که مخاطب وادار به خرید آن شود و به صفحات داخلی، توجهی نکند. بعضی از نویسندگان فکر می‌کنند که در طراحی کتاب، طراحی صفحات آن با اهمیت‌تر است. ولی در حال حاضر، جلد کتاب بیشتر جلب توجه افراد می‌شود و معمولاً قضاوت مشتری در مورد یک کتاب، طبق جلد آن می‌باشد.

نمونه کار طرح جلد کتاب، از نسل سازهای شکسته

پس وقتی که نویسنده به سختی و زحمت فراوان کتابی را می‌نویسد، باید مطمئن شود که طراحی جلد آن، زیبا و دلنشین باشد تا مشتری را جذب نماید. در حقیقت جلد کتاب، به منزله صورت آن است که باید قابل ملاحظه خریداران باشد.

طراحی جلد کتاب، توسط طراح انجام می‌پذیرد. جلد کتاب باید به محتویات و یا صفحات آن مربوط باشد. پس با مداخله نویسنده، طراحی کتاب به طور چشمگیری جذاب‌تر می‌شود. در ادامه مطلب، نکات حائز اهمیتی را در طراحی جلد کتاب بیان می‌نماییم.

حفظ سادگی طرح جلد کتاب

در طراحی جلد کتاب، لزومی ندارد که همه جزئیات در مورد محتوای صفحات داخلی آن، بر روی جلد کتاب نمایش داده شود. تنها انتقال عناصر مهم محتوا در جلد که مخاطب مشاهده می‌نماید، کافی می‌باشد. در واقع حفظ سادگی جلد کتاب و اثربخشی آن بر روی بیننده، طراحی موفق‌تری را به دنبال دارد.

دقت در انتخاب تایپوگرافی

استفاده نمودن از تایپوگرافی، موجب جالب‌تر شدن طراحی جلد کتاب می‌شود. معمولاً رنگ‌ها، شادی و نشاط را در ما به وجود می‌آورند و شکل‌های مناسب طراحی را احیا می‌بخشند. سعی کنید جهت جلوگیری از به هم ریختگی طرح، حداکثر از دو نوع شکل استفاده نمایید. قلم‌ها نیز برای برقراری ارتباط بصری مهم می‌باشند. زیرا بیننده به خوبی آن را احساس می‌کند.

نمونه کار طراحی جلد کتاب مهدی الوندی

برجسته نمودن یک عنصر در طراحی جلد کتاب

یکی از تکنیک‌های جالب توجه در طراحی جلد یک کتاب، برجسته نمودن یک عنصر می‌باشد تا هم بیننده به آن تمرکز کند و هم بر کل طرح تاثیر گذارد. با انجام این کار، طرح بزرگ و جسوری را ارائه می‌دهید که سریعاً به چشم مخاطب می‌آید و او را در انتخاب کتاب، مطمئن‌تر می‌کند. این عنصر برجسته، می‌تواند عکس، حروف، مکان و یا نماد باشد. در این مورد باید سایر عناصر را نیز مدنظر قرار دهید که جلد کتاب به تایپوگرافی یا افزودن تصویر دیگری نیاز دارد یا نه.

پرهیز از طراحی تصاویر به هم ریخته و شلوغ

در صورتی که تصاویر، حروف بزرگ و اطلاعات دیگر بر روی جلد کتاب، بیش از اندازه طراحی شود، مخاطب از این شلوغی، سردرگم می‌شود و پیام اصلی جلد را درک نمی‌کند. به طور کلی، عناصر، جلب توجه بیننده می‌شوند. طراح باید تشخیص دهد که در طراحی جلد کتاب، چه چیزی ضروری است. پس بهتر است از فونت، رنگ، عکس، خطوط، طرح و عنوان، بیش از اندازه که به شکل به هم ریخته در آید، بپرهیزید.

استخدام طراح حرفه‌ای و با تجربه و یا استفاده از قالب‌های لایه باز جلد 

در طراحی جلد یک کتاب، نویسندگان گاهی ایده‌ای را ارائه نمی‌دهند. در این صورت باید از یک طراح حرفه‌ای و با تجربه بهره گرفت و نویسنده نیز در کنار او باشد تا به راهنمایی‌های لازم در این زمینه بپردازد. طراح هم رنگ‌ها و فونت‌ها و عکس‌ها را انتخاب می‌کند و به نویسنده پیشنهاد می‌دهد. طراح با تجربه و حرفه‌ای، از منابع لازم جهت ثبت ایده‌ها و نظرات نویسنده به شکل تصویری بر روی جلد کتاب بهره می‌گیرد و طراحی با ظرافت و دقیقی را انجام می‌دهد. یکی از طراحان موفق کشور، آقای مهدی الوندی هستند که مدیر بخش طراحی جلد استودیو آرنگ نیز هستند. برای سفارش طراحی جلد کتاب می‌توانید با ما تماس بگیرید. همچنین جهت دانلود قالب لایه باز جلد کتاب در فوتوشاپ نیز می‌توانید استفاده بفرمایید.

استفاده از اندازه‌های متفاوت برای عناصر

اگر همه عناصر بر روی جلد کتاب، اندازه هم باشند، جلب توجه نمی‌کند. پس باید دقت لازم را برای اندازه این عنصر‌ها داشته باشید. مثلاً یک مورد را بزرگتر در نظر بگیرید. نویسنده‌هایی که تجربه زیادی ندارند، این روش را انجام نمی‌دهند.

با رعایت این نکته، عنوان یک کتاب در طراحی جلد آن، عنصر اصلی تلقی می‌شود. اگر عنوان جالب باشد، حتماً ابعاد بزرگتری را برای آن ایجاد نمایید که تبدیل به یک عنصر واضح و بزرگ، با حروف پر رنگ بر روی جلد کتاب شود تا احساسات بیننده را به خوبی برانگیزد و توجه او را جلب نماید. معمولاً نویسندگان مشهور، نام نویسنده را هم در طراحی جلد کتاب اضافه می‌نمایند.

داشتن یک مفهوم جلد کتاب فوق‌العاده

بعد از اینکه کار طراحی جلد را به طراح واگذار نمودید، هدف بعدی، یک طرح جلد بی‌نظیر است. محتوای کتاب را به طراح نشان دهید که آن را بخواند. زیرا اطلاع طراح از موضوع داخلی کتاب، اهمیت فراوانی دارد. اگر به هر دلیلی طراح نتوانست به مطالعه کتاب بپردازد، نویسنده باید توضیحات کاملی را در مورد محتوای داخل کتاب، برای طراح عنوان نماید.

نمونه طراحی جلد کتاب چهار راه اصلی

حفظ تناسب طرح جلد با هویت (به خصوص در طراحی جلد گروه کتاب، یا یک ناشر خاص)

برای اینکه طرح جلد کتاب با طرح‌های گذشته تناسب داشته باشد، باید از فونت، تصاویر، تایپوگرافی که در طرح‌های قبلی به کار رفته، استفاده شود. یعنی وقتی مخاطب عناصر را می‌بیند، نسخه‌های قبلی کتاب برایش یادآوری شود.

در این صورت، تبلیغاتی که برای نسخه‌های گذشته کتاب انجام داده‌اید، در واقع برندی است که طرح‌های جدید را ارائه می‌نماید. بنابراین مطمئن شوید که عناصری که در جلد و صفحات کتاب وجود دارند، در کتاب‌های جدید نیز استفاده شوند.

توجه به یک سری نکات مهم در رابطه با چاپ کتاب

در صورتی که طراحی جلد کتاب و همچنین صفحات آن، با این هدف باشد که چاپ صورت گیرد، حتماً باید به نکات مهم در این باره توجه کرد. مدنظر قرار دادن رزولوشن و وضوح تصاویر بسیار مهم است. موقعی که از یک تصویر با حجم پایین استفاده می‌شود، اگر که تصویر را بزرگ کنیم، از کیفیت آن کاسته می‌شود. اگر می‌خواهید کتاب را به صورت آنلاین منتشر نمایید، موقع طراحی کتاب، کیفیت آن، باید برای چاپ، مناسب باشد. انتخاب رنگ‌ها نیز بسیار حائز اهمیت هستند، حتما قبل از تعداد نسخ بالا، یک نسخه را به صورت آزمایشی چاپ کنید و طراحی آن را کنترل بفرمایید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 3 از ۵. تعداد امتیازات 1

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها: آموزش

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست