یکی از موضوعات مهم برای گرافیست‌ها، طراحی و صفحه‌آرایی مجله می‌باشد. در طراحی، کیفیت بالا و ظاهر جذاب و دلنشین و همچنین مدیریت محتوای هر صفحه تا حدودی سختی‌هایی را به همراه دارد. در ادامه چند روش مختلف طراحی و صفحه‌آرایی، جهت بالا بردن کیفیت طرح و ایجاد یک ظاهر جالب توجه برای صفحات مجله بیان می‌نماییم.

نکته خیلی مهم این است که برای سرعت بخشیدن به فرایند طراحی مجله بهتر است از قالب های آماده صفحه آرایی مجله استفاده کنید. کار با این قالب ها بسیار ساده است و نیاز به علم صفحه آرایی و حتی نرم افزار زیادی ندارد. ضمن این که از استاندادهایی مانند فونت مناسب، حاشیه استاندارد، رنگ بندی استاندارد و … استفاده شده است، هزینه طراحی شما را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد.

استفاده از تصاویر 3d در طراحی و صفحه‌آرایی مجله

شما می‌توانید به جداسازی عکس مورد نظرتان از لایه‌ها و تصاویر دیگر بپردازید و برای عکس‌های دو بعدی، یک ظاهر جذاب سه بعدی به وجود ‌آورید. با این روش، تصویر زمینه از بقیه لایه‌ها جدا شده و بر این اساس می‌توانید به بررسی سایر لایه‌ها نیز بپردازید تا ظاهری زیبا به وجود آید.

به عنوان مثال، قسمتی از عکس، بیرون از صفحه باشد و یا به گونه‌ای یک لایه را وسعت دهید که چند لایه را قطع کند یا از بین آن‌ها رد شود. به همین سادگی با این مهارت جالب، به طرح خود انرژی می‌بخشید. یعنی در واقع تصاویر زنده‌تری را به وجود می‌آورید. از این تکنیک همچنین در طراحی جلد هم می‌توانید استفاده کنید.

طراحی صفحه مجله به صورت سه بعدی
حفظ هارمونی در طراحی صفحات مجله

ثبات، ساختار و تعادل، یک طرح را به وجود می‌آورند. عنصر‌هایی که شما در صفحه پخش می‌کنید و یک وزنی را ایجاد می‌نمایید، لزومی ندارد که همه عناصر، اندازه هم باشند تا بتوانید به تعادل بین صفحات برسید. فقط کافی است عنصر بزرگی را در یک سمت و چند عنصر کوچکتر را در سمت دیگر طراحی خود قرار دهید تا تعادل به وجود آید. حفظ تعادل در صفحات، به صورت متقارن و نامتقارن است. در تعادل نامتقارن، چند عنصر سبک با یک عنصر تاریک متعادل می‌شود.

حفظ تعادل در طراحی صفحات داخلی مجله

تغییر دادن زوایای تصاویر

شما می‌توانید برای جلب توجه بیشتر مخاطب، تغییرات قابل ملاحظه‌ای را در زاویه تصاویر ایجاد نمایید. بهتر است با خلاقیت، سر صفحات (هدرها) و یا شکاف‌ها (گپ‌ها) را با متن مورد نظرتان پر نمایید. این زوایا می‌تواند با برش دادن تصویر همراه باشد یا نحوه برش به صورتی باشد که صفحات برش خورده و زاویه دار باشند.

زوایا در طراحی صفحات مجله

اجتناب از طرح‌های قدیمی و سنتی

سعی کنید در صفحه‌آرایی، با استفاده از روش‌های نامتداول به طراحی متن در اطراف عکس‌ها بپردازید. بسیاری از طراحان، جهت اجتناب از دنبال کردن طرح‌های قدیمی، به ایجاد خلاقیت و نو‌آوری در طراحی خود روی می‌آورند. مطالب در اطراف تصاویر به گونه‌ای صفحه‌آرایی می‌شوند که علاوه بر استفاده از روش‌های غیر معمول، طرح‌های جدید و ایده‌های نو را ایجاد می‌کنند. برای این منظور، عکس‌هایی که فضای سفید کافی داشته باشند، مناسب ترند. برای طراحی صفحات پیچیده نیز از تصاویر ساده استفاده نمایید. این تکنیک‌ها را می‌توانید در نمونه‌کارهای طراحی مجله استودیو آرنگ به وضوح تماشا بفرمایید.

انتقال قسمتی از محتوای داخل مجله به جلد آن

جلد مجله، عامل مهمی برای جذب مخاطب می‌باشد و محتوای داخل مجله نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه شود. بنابراین طراحی صفحات داخلی آن با ظاهر زیبا و دلنشین توسط طراح انجام می‌شود که یک فرصت و فضای مناسب جهت بهره گرفتن از خلاقیت طراح می‌باشد. معمولا برای افراد، خواندن یک متن طولانی، جذاب نمی‌باشد و بسیار کسل‌کننده است، لذا در صفحات طراحی خود، با استفاده از عکس‌ها، رنگ‌بندی و تایپوگرافی، شادابی را ایجاد کنید و برای طراحی صفحات مجله وقت بگذارید.

نمونه طرح جلد مجله موزه ها

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 5 از ۵. تعداد امتیازات 1

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها: صفحه آرایی مجله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.