در زیر نمونه طرح روی جلد مجلات را ملاحظه می فرمایید

 

در نمونه طرح روی جلد مجله تضاد رنگی بین متن و تصویر زمینه بسیار مهم است. در این زمینه به طور بخش اصلی طرح جلد مجله بر اساس یک عکس و یا یک طرح گرافیکی انتخاب می‌شود، تصویری که استفاده می‌شود می‌تواند کنتراست مناسبی در بخش‌های تیره و روشن باشد به طور کلی برای بهتر خوانده شدن نوشته‌های روی نیاز است که رنگ متن تفاوت مشخصی داشته باشد بنابراین تضاد بین متن و تصویر پس زمینه به طور کلی یک جهت مثبت دارد.

مهم است که فضای مناسبی بر روی تصویر برای قرار دادن متن انتخاب شود، این موضوع را در قالب یک مثال بهتر توضیح می‌دهیم. فرض کنید تصویر انتخاب شده یک مرد است که کت به تن دارد و کاربر در سفارش خود اعلام می‌کند که نیاز به قرار دادن متن بر روی تصویر است در چنین شرایط یک طراحی جلد مجله خوب می‌تواند به این صورت باشد که یقه کت به کار رفته در عکس به صورت یک دست و یا یک رنگ مشخص انتخاب شود و از متنی بر روی آن با رنگ ضد استفاده شود. اینطور که مشخص است انتخاب مناسب برای قرارگیری عنوان بسیار مهم است.

حال شرایط به صورتی پیش می‌رود که فضای مناسبی در تصویر پیدا نمی‌شود به این ترتیب ابزارهای گرافیکی وارد می‌شود و می‌تواند بخشی از تصویر را روشن نماید و یا تیره‌سازی درستی صورت بگیرد که متن جانمایی صحیح شود. این موضوع در تصویر می‌تواند به صورت یک آسمان نشان داده شود. در طراحی جلد مجلات موسیقی نیز مواردی وجود دارد که میتوانید در صفحه مخصوص خود مشاهده بفرمایید.

در نمونه طرح روی جلد مجله استفاده‌ای رنگ‌های سفید و سیاه معجزه می‌کند. درگیری بیش از حد با عناصر رنگ گاهاً به ضرر طرح خواهد بود به طور کلی استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید همیشه انتخاب مناسبی برای نوشته‌های کوچکتر هستند و سبب می‌شود که عنوان‌های اصلی بهتر نمایان شود. انتخاب اتفاقی رنگ برای طراحی جلد مجله اصلاً درست نبوده و قطعاً نتیجه نهایی درست نخواهید بود. در نظر داشته باشید که اگر متن به کار رفته با پس زمینه در یک گروه قرار بگیرد نتیجه به هیچ عنوان سازگار با سلیقه مخاطب نبوده و مشکل ساز می‌شود در این شرایط استفاده از رنگ‌های سفید و سیاه می‌تواند به کمک طراح آید و نتیجه خوبی فراهم سازد.

در نمونه طرح روی جلد مجله “بعد بخشیدن به نوشته” بسیار مهم است. این موضوع سبب می‌شود که متن پشت و جلوی تصویر اعمال شود و قطعاً نتیجه ایجاد شده بسیار عالی خواهد بود. در طراحی مجله استفاده از فضای دو بعدی و مسطح استفاده می‌شود اما این موضوع هرگز به این معنی نیست که بعد بخشیدن به جلد مجله امکان پذیر نخواهد بود. استفاده از تصویرهای سه لایه‌ای در این زمینه می‌تواند بسیار عالی باشد. رایج‌ترین گزینه‌ای که به کار گرفته می‌شود استفاده از عنوان اصلی در پایین‌ترین لایه، تصویر در لایه‌های میانی و همینطور نوشته‌های جانبی در لایه‌های بالایی است. حال در این فضا نیاز به رعایت یک سری ارگان است. نوشته پشت تصویر باید برای کاربرد قابل درک باشد در واقع نوشته می‌بایست به صورتی باشد که کاربر با دیدن حرف اول و آخر آن تشخیص دهد که مجله در چه فضایی حرکت می‌کند. همینطور استفاده از تکنیک‌های قابل تشخیص در این زمینه بسیار مهم است. در طرح جلد مجله کودک و طرح جلد مجله هنری نیز این گفتمان صادق است.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 3.7 از ۵. تعداد امتیازات 3

اولین کسی باشید که رای میدهد

برچسب‌ها:
دسته‌ها: صفحه آرایی مجله

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوره جامع آموزش صفحه آرایی کتاب در ایندیزاین با 40 درصد تخفیف منتشر شداطلاعات بیشتر
+ +